Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.05.2016 14:33 Domov
Mesároš z SNSĽP: Naše vnímanie ľudských práv značne ovplyvňujú emócie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2016 14:33 Domov

Mesároš z SNSĽP: Naše vnímanie ľudských práv značne ovplyvňujú emócieBRATISLAVA - Pri citlivých témach, ktoré sa týkajú dodržiavania ľudských práv, prevažuje na Slovensku emocionalita pred pragmatickým, racionálnym prístupom.


V Správe o dodržiavaní ľudských práv vrátane zásady rovnakého zaobchádzania v Slovenskej republike za rok 2015 to konštatujú zástupcovia Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP).

 

"Rok 2015 bol v prípade tém ľudských práv a rovnakého zaobchádzania rokom odklonu od racionality," uviedol výkonný riaditeľ SNSĽP Marian Mesároš. Stredisko situáciu hodnotilo na základe monitoringu médií, všeobecnej situácie i podnetov, ktorými sa zaoberalo.

 

Výkonný riaditeľ SNSĽP pripomenul vyhrotenú atmosféru, ktorá sprevádzala referendum o rodine, problém migrácie, ale i nárast prejavov extrémizmu. "Slováci sa obávajú všetkého, čo môže mať vplyv na ich každodenný život, pri dlhodobých problémoch máme preto tendenciu nájsť si vinníka v skupinách či menšinách, ktoré za to sú akože zodpovedné, a často v tom hrá úlohu iracionalita, emócie, čo je živná pôda pre extrémizmus,“ upozornil.

 

Rok 2015 bol podľa Mesároša takisto rokom poučenia, že sa k extrémizmu nemožno správať pasívne. "Napriek tomu, že sme poznali prejavy intolerancie a skupiny, ktoré takéto prejavy demonštrovali a presadzovali, mysleli sme si, že ak nebudeme o nich informovať, vykapú," skonštatoval Mesároš. Opak bol však pravdou. "Podcenili sme aj silu sociálnych sietí, ktoré tieto myšlienky extrémizmu šírili tým, ktorí o to mali záujem a boli náchylní tieto myšlienky prijať už nie ako extrémistický názor, ale ako bežný životný postoj, za ktorý sa nehanbia," upozornil Mesároš.

 

Spoločnosť i samotné stredisko musia byť preto aktívnejší. "To, čo sa však nakopilo, sa za pár mesiacov nevyrieši," upozornil Mesároš. SNSĽP sa v roku 2015 výraznejšie zameralo aj na problematiku nerovnakého zaobchádzania, ktoré sa týkalo témy odstraňovania bariér pre ľudí s telesným či zmyslovým postihnutím. Podľa lektora strediska Tomáša Földesa Slovensko v tejto oblasti stále robí veľmi málo, téme debarierizácie spoločnosti by sa mal štát venovať oveľa intenzívnejšie. "Od roku 2010 sme viazaní dodržiavať inštitúty zavedené Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím a ak ten hovorí o požiadavke prístupnosti v maximálnom možnom rámci, o požiadavke osobnej mobility zdravotne postihnutých osôb, mali by sme to urýchlene riešiť," uviedol Földes.

 

Upozornil, že legislatíva sa v tomto smere nemenila 16 rokov. "Je to preto aj výzva pre súčasnú vládu, aby v rámci novely stavebného zákona zaviedla štandardy univerzálneho dizajnu, ktorý vo verejných budovách uľahčí prístup zdravotne postihnutým osobám," uviedol Földes.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok