Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pôvodný obyvateľ Síbíru a Indián zo Severnej Ameriky.
Pôvodný obyvateľ Síbíru a Indián zo Severnej Ameriky.
10.07.2020 11:48 Zaujímavosti
Medzinárodný tým vedcov dokázal, že Rusko je indiánska vlasť
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2020 11:48 Zaujímavosti

Medzinárodný tým vedcov dokázal, že Rusko je indiánska vlasťMOSKVA - Medzinárodná skupina archeológov a paleogenetikov, ktorá porovnávala DNA pravekých obyvateľov pri jazere Bajkal a domorodých Američanov, zistila, že sú príbuznými.


Pôvodne zo Sibíru

V roku 2015 sa objavili genetické dôkazy dlhodobej hypotézy o sibírskom pôvode obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky. Skupina vedcov analyzovala genómy 31 predstaviteľov pôvodných obyvateľov Ameriky, Sibíru a Oceánie a porovnávala ich medzi sebou. Vedci okrem toho porovnali získané údaje s výsledkami dekódovanej starej DNA extrahovanej z fosílnych zvyškov kostry a múmie.

 

 

Celkovo autori študovali viac ako tritisíc ľudských genómov zo 169 populácií – ako starovekých, tak aj moderných. A nielen potvrdili príbuzenstvo prehistorických Sibírčanov a Indiánov, ale určili aj približnú trasu, ktorou sa sťahovali zo severnej Eurázie na americký kontinent.

 

Údaje z genetickej štúdie za rok 2015 sú v súlade s archeologickými nálezmi, podľa ktorých sa už pred 13 miliónmi rokov vyvinula kultúra Clovis v Severnej Amerike. V roku 2019 tím vedcov vedený Eske Willerslev z Kodanskej univerzity analyzoval DNA 34 starovekých Sibírčanov, ktorých zvyšky staré asi 31,6 tisíc rokov sa našli v Jakutsku pri rieke Yana.

 

 

K ďalším študovaným genómom patrili ľudia, ktorí žili pred 9800 až šesťsto rokmi na území modernej Čukotky, na Primorskom území, pri jazere Bajkal a na juhozápade Fínska. Analýza údajov ukázala, že za posledných 30 tisíc rokov na Sibíri došlo k trom hlavným migráciám z juhu na sever.

 

Autori diel sa domnievajú, že takto vznikli genetické línie severoamerických Indiánov a paleosibírčanov. Asi pred 18 – 20 tisícmi rokmi sa potomkovia obyvateľov severného Sibíru a prisťahovalci z východnej Ázie premiešali a po niekoľkých tisícročiach sa Beringovým prielivom pohli smerom k americkému kontinentu.

 

 

Koncom mája bol vo vedeckom časopise Cell publikovaný článok inej medzinárodnej skupiny vedcov. Podľa ich názoru sa obyvateľstvo priamych predkov severoamerických Indiánov vytvorilo v blízkosti jazera Bajkal (Rusko) približne pred 14 tisícmi rokmi. Špecialisti analyzovali genómy 19 starovekých Sibírčanov a našli komponenty DNA naznačujúce podobnosť s pôvodnými Američanmi.

 

Zdroj: https://ria.ru/20200628/1573537120.html

   reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R.Netky.sk RIA.ru

Foto:  RIA.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok