Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
02.06.2012 06:58 Kultúra
Medzi 15 ocenenými vedcami zo SAV je i muzikológ a skladateľ Ladislav Burlas
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.06.2012 06:58 Kultúra

Medzi 15 ocenenými vedcami zo SAV je i muzikológ a skladateľ Ladislav Burlas



Medzi 15 ocenenými vedcami zo SAV je i muzikológ a skladateľ Ladislav Burlas - Kultúra V Slovenskej akadémii vied (SAV) v Bratislave ocenili 15 vedeckých pracovníkov z rôznych vedných odborov, ktorí sa v tomto roku dožívajú životného jubilea. Medzi tými,


V Slovenskej akadémii vied (SAV) v Bratislave ocenili 15 vedeckých pracovníkov z rôznych vedných odborov, ktorí sa v tomto roku dožívajú životného jubilea. Medzi tými, ktorým v uplynulých dňoch vyjadrili úctu, je aj jeden z najvýznamnejších predstaviteľov muzikológie na Slovensku, hudobný skladateľ dr.h.c. prof.PhDr. Ladislav Burlas, DrSc. Prof. Burlas sa narodil v roku 1927 v Trnave. Vyštudoval hudobnú vedu, históriu a filozofiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, neskôr aj kompozíciu u Alexandra Moyzesa na Hudobnej fakulte Vysokej školy múzických umení. Od roku 1951 pôsobil ako hudobný historik v Ústave hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) a v roku 1960 sa stal riaditeľom tohto ústavu. Pôsobil ako pedagóg na viacerých vysokých školách a univerzitách. Na Akadémii múzických umení v Prahe sa v roku 1966 habilitoval na docenta hudobnej teórie, v roku 1985 získal titul doktora vied a v roku 1993 sa stal profesorom. Od roku 1997 pôsobí ako interný pedagóg na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, v rokoch 2001-2003 bol aj vo funkcii jej dekana. Prof. Burlas sa venoval historickej aj systematickej hudobnej vede, hudobnej teórii a hudobnej pedagogike. Osobitný význam majú jeho práce zamerané na otázky genézy slovenskej národnej hudby a na tvorbu skladateľov slovenskej hudobnej moderny, ako boli Alexander Moyzes, Eugen Suchoň či Ján Cikker. Je autorom vyše 150 muzikologických prác - vedeckých monografií, štúdií, vysokoškolských učebníc, článkov, úvah a esejí. Veľmi významná je aj skladateľská činnosť prof. Burlasa. Je autorom mnohých symfonických, inštrumentálno-vokálnych a komorných diel, z nich viaceré patria do základného fondu slovenskej hudobnej tvorby 20. storočia. Prof. Ladislav Burlas pôsobí v slovenskej hudobnej kultúre vyše 55 rokov. Za svoju kompozičnú a vedecko-pedagogickú činnosť získal významné ocenenia. V roku 2008 mu udelili štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
Zdroj:TASR



reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok