Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2022Oldrich
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Medveď hnedý v obývanej časti.
Medveď hnedý v obývanej časti.
26.07.2021 06:12 Domov
Medvede sa objavujú v blízkosti ľudských obydlí z viacerých dôvodov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2021 06:12 Domov

Medvede sa objavujú v blízkosti ľudských obydlí z viacerých dôvodovBRATISLAVA - Medvede hnedé na Slovensku v žiadnom prípade premnožené nie sú. Uviedla to zoologička Tatranského národného parku (TANAP) Erika Feriancová.


V súvislosti s prípadmi stretov človeka s medveďom, ku ktorým dochádza čoraz častejšie v okolí miest a obcí, sa v spoločnosti diskutuje aj o tom, či populácia medveďov na Slovensku nie je príliš veľká. Podľa Eriky Feriancovej však v prípade medveďa hnedého nemôže byť v žiadnom prípade reč o premnožení. Zoologička pôsobiaca priamo v oblasti najčastejšieho výskytu medveďov vidí problém hlavne v nezodpovednom správaní ľudí.

 


"Veľkosť populácie akéhokoľvek druhu stúpa, pokiaľ mu to zdroje v území dovoľujú. Premnoženie nastáva, keď veľkosť populácie presiahne vhodné či dostupné zdroje a priestor. Nič podobné sa pri medvedej populácii na Slovensku neudialo," povedala Feriancová.

 

Premnoženie medveďov nenastalo napriek tomu, že ľudia svojou činnosťou množstvo zdrojov potrebných pre medveďa hnedého neustále navyšujú, napríklad pestovaním vysokoenergetických potravín, ako je kukurica či repka olejná. Podľa zoologičky sú tieto potraviny často pestované tesne za hranicou národných parkov, v ktorých sa medvede vyskytujú.

 

 

Keď sa k tomu pridajú nezabezpečené kontajnerové stojiská či prikrmovanie medveďov ľuďmi, majú tieto zvery dostatok zdrojov potravy. Ten jedincom medveďov dovoľuje vzájomne sa tolerovať bez nutnosti bojovať o potravinové zdroje. Spojená je s tým aj menšia reprodukcia mláďat než v minulosti, pretože medvede samce, vplyvom väčšieho množstva potravy, potláčajú svoje prirodzené pudy. 

 

Feriancová za veľmi dôležitý aspekt považuje aj zmenu charakteru lesných porastov, ktoré sú po veterných kalamitách a ťažbe dreva oklieštené, čo vedie k strate vhodných biotopov pre medveďa. Ten preto následne vyhľadáva nové lokality, ktoré sú častokrát bližšie k ľudským obydliam.

 

 

Rovnako podstatnú úlohu pri stretoch človeka s medveďom hrá zvyšujúci sa počet návštevníkov vo vysokohorskom prostredí, kde medvede hľadajú pokojné miesta na oddych bez prítomnosti človeka.

 

Počas práce v teréne sa ochranári v TANAPe veľmi často stretávajú s nezabezpečenými kontajnerovými stojiskami či úmyselným prikrmovaním medveďov. Výnimkou nie je ani úmyselné ponechávanie potravín ako ovocie, zelenina či pečivo pod oknami ubytovacích zariadení na prilákanie medveďa za účelom jeho fotografovania.


Zoologička dodáva, že z hľadiska genetickej variability má v súčasnosti medveď hnedý na Slovensku ideálnu početnosť. Pre minimalizovanie počtu jeho stretov s človekom bude podľa nej dôležité, aby kompetentní našli na medzirezortnej úrovni riešenie, aby medvede obývali hlavne svoje prirodzené biotopy a prestali zachádzať do intravilánov miest a obcí.reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok