ME18: SR - Turecko 65:63 v zápase o 9. miesto

NETKY.SK • 9 August 2010, 07:33 • 2 min

ME18 SR - Turecko 65 63 v zápase o 9. miesto - Ostatné športy Slovenské basketbalistky do 18 rokov obsadili v A-divízii ME celkové 9.

Slovenské basketbalistky do 18 rokov obsadili v A-divízii ME celkové 9. miesto, keď v záverečnom vystúpení zvíťazili nad rovesníčkami z Turecka 65:63. Program šampionátu vyvrcholil večerným finále v popradskej športovej hale, v ktorom proti sebe nastúpili Španielsko a Taliansko (21.00).
Zápas o 9. miesto:   Slovensko - Turecko 65:63 (33:34)   Zostava a body SR: Oroszová 19, Kiššová 15, Brádňanská a Hruščáková po 6, Domiterová 4 (Páleníková 9, Bartánusová 6, Firkaľová 0, Matejčíková 0, Števove 0) - najviac bodov: Kavurmaciogluová 17, Gülerová 13. TH: 2/5-18/27, trojky: 7:5, osob. chyby: 24:16, 5 faulov: Páleníková, 1200 divákov.   V úvodných piatich minútach diktovali tempo hry Turkyne, ktoré sa ujali vedenia 13:0 a až potom sa presadila Brádňanská. Od stavu 2:15 sa Slovenkám podarila osembodová šnúra a aj preto bolo po úvodných desiatich mnútach 14:20 z pohľadu domácich. V 11. minúte sa strata znížila na rozdiel jediného bodu (19:20), no húževnaté hostky pridali a výsledkom bolo vedenie 29:21. Tri minúty pred koncom prvého dejstva sa však manko po dvojbodovom zásahu Kiššovej opäť znížilo na rozdiel jedného bodu (30:31) a o minútu neskôr sa po jej ďalšom koši Slovenky ujali po prvý raz vedenia 32:31. Do šatní však odchádzali spokojnejšie reprezentantky Turecka (34:33).
Do druhého polčasu vstúpili koncentrovanejšie basketbalistky Slovenska a po piatich bodoch v rade sa ujali vedenia 38:34. Súperky odpovedali rovnakou mincou a v 25. minúte bol stav nerozhodný 42:42. O tri minúty neskôr už domáce vyhrávali o päť bodov (52:47), avšak zbytočnými chybami sa k nim súperky priblížili na rozdiel jediného bodu. V 31. už bolo vyrovnané (55:55) a Turkyne šli dokonca do vedenia po dvojbodovom zásahu Corovej. Slovenky si v ďalšom priebehu vypracovali šesťbodový náskok (63:57), ktorý dosiahli vďaka streleckej potencii spoza trojkového oblúka. Toto vedenie sa ukázalo ako rozhodujúce a slovenské basketbalistky sa tešili zo zaslúženého víťazstva 65:63.   Hlasy po zápase:   Martin Pospíšil, tréner SR: "Veľmi sme chceli vyhrať posledný zápas. Myslím si, že vždy na ME je dôležité vyhrať posledný duel. Bol pre nás mimoriadne ťažký. Turkyne tu išli s vysokými ambíciami, určite nešli po 10. miesto. Zápas sme napokon zvládli, aj keď úvod bol katastrofálny. Opäť sa ukázala naša slabosť, že sa nevieme koncentrovať celých štyridsať minút."   Marta Páleníková, reprezentantka SR: "Začali sme veľmi nezodpovedne a roztržito. Následne nás stalo veľa síl ukrajovať z ich náskoku. Nakoniec sa nám to podarilo aj keď naša hra nebola taká ako by sme si predstavovali. Vybojovali sme výhru a to si ceníme."