ME: Severné Írsko a Portugalsko s miestenkou, Nemci prehrali

NETKY.SK • 9 Október 2015, 07:16 • 2 min

BRATISLAVA - Severné Írsko a Portugalsko sú ďalšími istými účastníkmi kontinentálneho futbalového šampionátu EURO 2016. Miestenku do Francúzska definitívne získali vo štvrtkovom 9. kole kvalifikácie a pridali sa tak ku kvartetu Island, Česko, Anglicko a Rakúsko. Istú účasť na ME už má aj Francúzsko ako organizátor, Slovensko môže historický postup spečatiť v piatkovom súboji s Bieloruskom v Žiline.

Priamy postup z D-skupiny si vo štvrtok v predstihu mohli zabezpečiť úradujúci majstri sveta Nemci. Stačila im na to aj remíza, v Dubline ale prehrali s domácim Írskom 0:1. V prvom polčase sa favorizovaní hostia už tešili z gólu, ale zásah Mesuta Özila pre ofsajd neplatil. Nemci mali síce streleckú prevahu, ani raz ale neprekonali brankára Shaya Givena a v 70. minúte tak na druhej strane udrel Shane Long. Íri vďaka zisku troch bodov sa v tabuľke vyrovnali Poľsku, nemci sú na čele o bod pred nimi. V nedeľu hrajú Poliaci doma s Írskom a Nemci privítajú Gruzínsko.

Škóti stratili nádej na baráž, keď doma remizovali práve s Poliakmi 2:2. Na horúcej pôde Hampden Parku v Glasgowe skvelú streleckú fazónu potvrdil Robert Lewandowski, ktorý hosťom zariadil dôležitý bod v 95. minúte a s dvanástimi presnými zásahmi si upevnil post topkanoniera kvalifikácie. Gruzínci v súboji dvoch posledných tímov tabuľky zdolali Gibraltár 4:0 a zaknihovali tretiu výhru v bojoch o Francúzsko, Gibraltár zostal bez bodu.

Z historicky premiérového postupu na ME sa tešia Severní Íri. V Belfaste potvrdili post lídra F-skupiny hladkým víťazstvom 3:1 nad Gréckom. O úvodný gól sa v 35. minúte postaral Steven Davis, ktorý po prihrávke Stuarta Dallasa zblízka zakončil excelentnú kombináciu domácich. Hneď po zmene strán pridal druhý presný zásah Josh Magennis a poistku na 3:0 zariadil dvojgólový hrdina večera Davis v 59. minúte. Rumuni sa doma opäť vytrápili v koncovke a doma až v závere zachránili bod s Fínskom (1:1). Maďari vydreli vďaka dvom gólom Daniela Bödeho v Budapešti triumf 2:1 nad Faerskými ostrovmi za Rumunmi zaostávajú na treťom mieste iba o bod. Až nedeľa tak rozhodne o druhej priamej miestenke - Rumuni hrajú na Faerských ostrovoch a Maďari v Grécku. Maďari majú lepšiu bilanciu vzájomných duelov, Fíni už nemajú šancu ani na baráž.

Presný zásah Joaa Moutinha rozhodol o tom, že postup na EURO si z I-skupiny zaistilo Portugalsko po domácej výhre nad Dánskom 1:0. V Elbasane v rizikovom súboji medzi rivalmi Albánskom a Srbskom vyhrali hostia 2:0 dvoma gólmi v nadstavenom ćase. Momentálne držia druhú postupovú miestenku v rukách Dáni, už ich ale nečaká žiadny duel. Aktuálne tretí Albánci ich teda ešte môžu predstihnúť v prípade víťazstva v nedeľu v Arménsku.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich.