Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. feb. 2019Pravoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.02.2019 14:37 Ekonomika
MDV pripravuje novelu, ktorá má upraviť podmienky aj pre inštruktorov autoškoly
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2019 14:37 Ekonomika

MDV pripravuje novelu, ktorá má upraviť podmienky aj pre inštruktorov autoškoly



BRATISLAVA - Minimálny vek inštruktora autoškoly by sa mal zrušiť, doškoľovacie kurzy inštruktorov majú byť vykonávané v kratších intervaloch a zaviesť by sa mal aj inštitút skúšobného komisára. Navrhuje to Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v predbežnej informácii o pripravovanej novele zákona o autoškolách, ktorá je zverejnená na legislatívno-právnom portáli Slov-lex.


"Cieľom návrhu zákona je skvalitnenie podnikateľského prostredia v oblasti vykonávania vodičských kurzov a zvyšovania kvality odbornej prípravy žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia," uvádza rezort dopravy s tým, že tento návrh reaguje na oprávnené požiadavky prevádzkovateľov autoškôl. Tie súvisia s podmienkami zriaďovania prevádzky autoškoly, požiadavkami na technickú základňu autoškoly, zamestnávania inštruktorov aj so zdokonaľovaním vedomostí a praktických zručností inštruktorov autoškôl.

 

Súčasné znenie zákona o autoškolách podľa MDV sťažuje podnikanie v tejto oblasti tým, že nedovoľuje zamestnávať inštruktorov na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. V súčasnosti môžu inštruktori vykonávať vodičské kurzy len vtedy, ak sú v pracovnom pomere k autoškole, alebo majú na túto činnosť živnostenské oprávnenie. Podnikanie v tejto oblasti tiež podľa rezortu dopravy sťažuje obmedzenie, že inštruktor nemôže byť zamestnaný vo viacerých autoškolách, ktorých prevádzkovateľom je jedna a tá istá fyzická osoba.

 

"Návrhom zákona sa toto ničím neodôvodnené obmedzenie zrušuje. Ďalej sa tiež zrušuje minimálny vek inštruktora, pričom musí byť najmenej tri roky držiteľom vodičského oprávnenia príslušnej skupiny a musí preukázať psychickú spôsobilosť na vykonávanie inštruktora autoškoly," konštatuje ministerstvo v predbežnej informácii.

 

Doškoľovacie kurzy na zvyšovanie odborných vedomostí a praktických zručností inštruktora autoškoly v päťročných intervaloch sú podľa ministerstva dopravy nepostačujúce. Navrhuje preto ich vykonávanie v kratších intervaloch.

 

Tieto kurzy by mala tak ako doposiaľ zabezpečovať Slovenská komora výcvikových zariadení autoškôl. "Novo sa zavádza inštitút skúšobného komisára, t. j. osoby, ktorá vykonáva preskúšanie žiadateľov o udelenie inštruktorského oprávnenia," priblížil rezort dopravy.

 

Návrh zákona zároveň reaguje na nevyhnutnosť zabezpečenia efektívnejšieho odborného dozoru nad vykonávaním kurzov, ktoré súvisia s prípravou inštruktorov, s preukazovaním odbornej spôsobilosti prevádzkovateľov autoškoly alebo zodpovedných zástupcov autoškoly, a tiež skúšobných komisárov. Úpravou by mali prejsť aj sankcie sa zistené porušenia noriem upravujúcich vykonávanie vodičských kurzov.

 

 

 

 



reklama


Zdroj: TASR

Foto:  Pixabay



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok