Maverick Viňales triumfoval v triede MotoGP na Veľkej cene Austrálie

NETKY.SK • 28 Október 2018, 09:13 • 2 min

PHILIPP ISLAND - Španiel Maverick Viňales triumfoval v triede MotoGP na Veľkej cene Austrálie cestných motocyklov a ukončil suchoty jeho tímu Movistar Yamaha v seriáli majstrovstiev sveta.

Dvadsaťtriročný rodák z Figueres zvíťazil s náskokom 1,543 sekundy pred Talianom Andreom Iannonem na Suzuki, tretí s odstupom 1,832 sekundy skončil ďalší taliansky jazdec Andrea Dovizioso na motocykli Ducati. Yamaha sa tešila z víťazstva po dlhých 25 pretekoch, pred Viňalesom naposledy vyhral vo farbách japonského tímu Valentino Rossi na vlaňajšej VC Holandska.

Samotný Viňales ukončil čakanie na víťazstvo po 29 veľkých cenách. "Cítim sa skvele. Najprv som si neuvedomil, že som vyhral. Motorka bola pripravená výborne. Keď som preťal cieľovú čiaru, mal som slzy v očiach," povedal Viňales.

Čerstvo päťnásobný svetový šampión Marc Márquez z tímu Repsol Honda síce štartoval z prvej priečky, ale preteky napokon nedokončil. V 22. kole sa dostal do kolízie s Johannom Zarcom a nemohol ďalej pokračovať. Napriek tomu má neprekonateľný 86-bodový náskok pred Doviziosom, tretí s mankom 101 bodov je Rossi.

V kategórii Moto2 sa radoval z triumfu Juhoafričan Brad Binder pred Španielmi Joanom Mirom a Xavim Viergem. Taliansky líder poradia MS Francesco Bagnaia mal šancu potvrdiť majstrovský titul, ale obsadil iba 12. miesto. Momentálne vedie s náskokom 36 bodov pred Portugalčanom Miguelom Oliveirom.

V triede Moto3 zvíťazil Španiel Albert Arenas pred Talianmi Fabiom di Giannantoniom Celestinom Viettim. Vedúci muž šampionátu Jorge Martín dokončil preteky na piatej pozícii, jeho najväčší rival v boji o titul Marco Bezzecchi neprišiel do cieľa. Martín je lídrom s 12-bodovým náskokom pred Bezzecchim, tretí je Di Giannantonio s odstupom 20 bodov.

Do konca sezóny zostáva odjazdiť ešte dve veľké ceny. O týždeň sa preteky uskutočnia v Malajzii a 18. novembra sezónu uzavrie VC Valencie.

Výsledky - Veľká cena Austrálie cestných motocyklov - Philipp Island - nedeľa:

MotoGP: 1. Maverick Viňales (Šp.) Yamaha 40:51,081 min, 2. Andrea Iannone (Tal.) Suzuki +1,543 s, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati +1,832
Poradie MS (po 17 z 19 pretekov): 1. Marc Márquez (Šp.) Honda 296 bodov - istý titul, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati 210, 3. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 195

Moto2: 1. Brad Binder (JAR) KTM 39:23,427 min, 2. Joan Mir (Šp.) Kalex +0,036 s, 3. Xavi Vierge (Šp.) Kalex +0,949
Poradie MS (po 17 z 19 pretekov): 1. Francesco Bagnaia (Tal.) Kalex 288 bodov, 2. Miguel Oliveira (Portug.) KTM 252, 3. Brad Binder (JAR) KTM 193

Moto3: 1. Albert Arenas (Šp.) KTM 37:48,073 min, 2. Fabio di Giannantonio (Tal.) Honda +0,052 s, 3. Celestino Vietti (Tal.) KTM +0,059
Poradie MS (po 17 z 19 pretekov): 1. Jorge Martín (Šp.) Honda 215 bodov, 2. Marco Bezzecchi (Tal.) KTM 203, 3. Fabio di Giannantonio (Tal.) Honda 195