Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná
31.12.2019 11:56 Domov
Matečná sa vyjadrila, aké témy boli pre jej rezort najzložitejšie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.12.2019 11:56 Domov

Matečná sa vyjadrila, aké témy boli pre jej rezort najzložitejšieBRATISLAVA - Pre agrorezort boli hlavnými témami roka 2019 pozemkové úpravy, zelená nafta a opatrenia súvisiace s africkým morom ošípaných (AMO).


Nekonečný boj už vyriešený

"Rok 2019 bol výnimočný nielen pre mňa osobne na MPRV, ale určite aj pre poľnohospodárov, potravinárov pretože to, o čo som roky bojovala, sa konečne podarilo, a to sú pozemkové úpravy," priblížila.

 

 

Listy vlastníctva

Pozemkové úpravy sú podľa nej "veľká vec", aj keď mnohí neprajníci hovoria, že prišli neskoro. "Myslím si však, že nikdy nie je neskoro, pretože SR na to, aby mohla robiť pozemkové úpravy, najskôr musela 20 rokov robiť registre obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Podľa šéfky agrorezortu to znamená prevedenie vlastníctva z tzv. grundbuchov (z pozemkových kníh) na listy vlastníctva.

 

 

Alternatívne palivo

Druhým projektom, ktorý MPRV urobilo, je podľa Matečnej tzv. zelená nafta. "Je to systémové opatrenie, ktoré poľnohospodári vidia nielen v tohtoročnom rozpočte, ale uvidia ho v rozpočte do roku 2022," zdôraznila.

 

Zelená nafta je podľa ministerky prvýkrát "digitálny nástroj", ktorým Pôdohospodárska platobná agentúra podporí všetkých tých, ktorí majú špeciálnu rastlinnú a špeciálnu živočíšnu výrobu.

 

 

Podpora špeciálnych plodín

"Zelená nafta je niečo, čím chceme prispieť k reštartu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, pretože nechceme, aby sa na Slovensku pestovali len štyri druhy plodín – kukurica, slnečnica, repka a obilniny." Práve zelená nafta slúži na podporu špeciálnych druhov plodín a špeciálnych druhov hospodárskych zvierat. 

 

 

Zrušenie ochranného pásma

Rok 2019 priniesol aj výnimočnú situáciu, akou bol Africký mor ošípaných (AMO). "Ten sa nám podarilo v spolupráci s poľnohospodármi a poľovníkmi dostať pod kontrolu. Dnes sme v situácii, keď sme žiadali Európsku komisiu, aby zrušila ochranné pásmo a výnimočný stav, ktorý na Slovensku bol v súvislosti s AMO," doplnila ministerka Matečná na záver.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay, Facebook, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok