Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zľava: Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a prezidentka SR Zuzana Čaputová
04.12.2020 16:35 Domov
Mária Patakyová nepotešila svojimi správami prezidentku, kompetentné orgány nekonajú pri odstraňovaní envirozáťaží
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2020 16:35 Domov

Mária Patakyová nepotešila svojimi správami prezidentku, kompetentné orgány nekonajú pri odstraňovaní envirozáťažíBRATISLAVA – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová dnes oboznámila prezidentku SR Zuzanu Čaputovú so zisteniami z prieskumu o environmentálnych záťažiach, ktoré zosumarizovala v mimoriadnej správe.


Mária Patakyová upozornila prezidentku na viaceré porušenia základných práv. Ide najmä o dlhodobú nečinnosť relevantných orgánov vo veci odstraňovania starých environmentálnych záťaží z minulosti. Informovala o tom hovorkyňa Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.

 

Prieskum preukázal až 152 enviro záťaži
V rámci prieskumu sa zamerala na 152 registrovaných environmentálnych záťaží kategórie B (potvrdené environmentálne záťaže klasifikované ako najviac ohrozujúce). Zistila, že v 73 prípadoch nebol doposiaľ určený pôvodca environmentálnej záťaže, ktorý by sa mal postarať o jej sanáciu. 

 


„S odstraňovaním environmentálnych záťaží už nemôžeme dlhšie čakať. Riziká spojené s odďaľovaním odstraňovania envirozáťaží sú príliš vážne a povinnosťou štátu je garantovať právo na priaznivé životné prostredie či právo na ochranu zdravia pre každého. V stave, v ktorom sa aktuálne nachádzame, dochádza k porušeniu týchto práv. Zistenia o nečinnosti orgánov v súvislosti s likvidáciou znečistení nesmieme brať na ľahkú váhu a musíme okamžite začať alarmujúcu situáciu riešiť,“ upozornila ombudsmanka.

 

Prečítajte si tiež: Bratislavčania majú dôvod na radosť, enkapsulácia skládky vo Vrakuni je o krok bližšie k realizácii!

 

Kompetení problémy ignorujú
Pavelková na záver doplnila, že prezidentka si závery mimoriadnej správy vypočula. Zároveň súhlasila s postojom, že by kompetentní mali viac venovať problematike likvidácie vzniknutých enviro zážazi.  

 


Verejná ochrankyňa práv prezentovala 25. novembra mimoriadnu správu v Národnej rade Slovenskej republiky. Poslanci vzali mimoriadnu správu na vedomie, zo 127 hlasujúcich bolo 116 za vzatie správy na vedomie.

 

Mohlo by vás zaujímať: Debata o riešení skládky v Zohore sa dostala do mŕtveho bodureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok