Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2021Konštantín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.03.2021 14:38 Environetky
Máme na krku obrovský problém! Ak štát nezačne konať, Slovensko príde o svoje zásobárne pitnej vody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.03.2021 14:38 Environetky

Máme na krku obrovský problém! Ak štát nezačne konať, Slovensko príde o svoje zásobárne pitnej vodyBRATISLAVA – Slovensku pre znečistenie nebezpečnými látkami hrozí strata zásob pitnej vody.


Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla Annamária Velič, predsedníčka z občianskeho združenia (OZ) Za našu vodu. Zásoby pitnej vody sú podľa nej ohrozované najmä znečistením pochádzajúcim zo skládky v bratislavskej Vrakuni a odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou.

 

Chemikálie z Vrakunskej skládky
Združenie uviedlo, že znečistenie z vrakunskej skládky sa šíri rýchlosťou približne 500 metrov ročne. Ohrozuje tak napríklad zásoby pitnej vody v obci Jelka (okres Senec), ktorá zásobuje vodou široké okolie až po oblasť Nitry.

 

Slovensko má v súčasnosti jedny z najväčších zásob pitnej vody na svete. Ak štát nezasiahne, podľa OZ sa situácia môže zmeniť a Slovensko sa môže stať krajinou bez akýchkoľvek zásob pitnej vody.

OZ Za našu vodu preto žiada štát a kompetentné ministerstvá, aby situáciu riešili. Podľa združenia však štát stále nepozná spôsob, akým budú znečistenia sanované.

 

Súvisiaci článok: Bratislavčania majú dôvod na radosť, enkapsulácia skládky vo Vrakuni je o krok bližšie k realizácii!

 

Envirorezort neponúka riešenia

OZ dostalo v minulom roku od štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Juraja Smatanu prísľub, že zorganizuje videokonferenciu s odborníkmi.

 

Na nej sa mali zástupcovia MŽP SR dohodnúť s expertmi, akým spôsobom budú environmentálne záťaže odstránené. Videokonferencia sa však podľa OZ doteraz neuskutočnila.

Združenie vníma situáciu ako akútnu. Rezorty podľa neho doteraz predstavili iba provizórne riešenia, ktoré však nemusia stačiť. Rezort vnútra napríklad avizoval nákup 30-tich kontajnerov, do ktorých sa uložia sudy s toxickým odpadom z areálu Chemka Strážske (okres Michalovce).

 

Podľa OZ však takýto počet kontajnerov nebude stačiť na všetky sudy v areáli bývalej chemičky. Rovnako podľa neho nie je známe, čo bude po uzavretí sudov v kontajneroch nasledovať a aký spôsob sanácie MŽP SR zvolí.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ekologická katastrofa na východe Slovenska! Vodný tok bol počas kontroly plný chemikálii

 

PCB látky ohrozujú ľudské zdravie
Starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák dodal, že znečistenie na Zemplíne sa netýka iba vody, ale aj pôdy, odkiaľ sa PCB látky vzduchom roznášajú do okolia.

 

PCB látky z odkaliska Poša, kam bol vyvážaný odpad z Chemka Strážske, boli napríklad zistené aj v 90 kilometrov vzdialenej obci Zatín (okres Trebišov).

 

Prítomnosť nebezpečných PCB látok bola navyše laboratórne potvrdená v tele troch ľudí, u jedného z testovaných sa napríklad potvrdilo 900 nanogramov PCB látok na gram telesného tuku.

 

Fenčák dodal, že napriek týmto skutočnostiam starostovia obcí v okolí odkaliska nemajú k dispozícii napríklad hydrologický rozbor, ktorý by ukazoval skutočný stav znečistenia vôd v lokalite.

 

Prečítajte si tiež: REPORTÁŽ: Situácia v lokalite Chemko Strážske už ohrozuje verejné zdravie, vláda sa rozhodla konať!

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok