Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.05.2017 15:37 Ekonomika
Malé a stredné podniky nemajú o robotike dostatok informácií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2017 15:37 Ekonomika

Malé a stredné podniky nemajú o robotike dostatok informáciíRAJECKÉ TEPLICE – Poskytnúť zástupcom slovenských malých a stredných podnikov informácie o možnostiach zvýšenia konkurencieschopnosti prostredníctvom automatizácie a robotiky bolo hlavným cieľom konferencie Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov, na ktorej sa dnes v Rajeckých Tepliciach zišlo takmer 120 ľudí.


Podľa riaditeľa Národného centra robotiky Františka Duchoňa nemajú malé a stredné podniky o robotike dostatok informácií a nevyužívajú ju efektívne. "Preto sme im vytvorili priestor, aby sa dozvedeli, čo všetko je v robotike k dispozícii, čo je efektívne, čo je ekonomicky návratné a aké majú možnosti dofinancovania pracovísk," povedal Duchoň.

 

Podotkol, že konkurencieschopnosť spočíva práve v nových technológiách a robotika ich ponúka. "Treba im to ukázať, povedať im, aké prostriedky do toho musia investovať, za koľko rokov sa im to vráti, čo im to spôsobí vo firme z hľadiska zamestnanosti či štruktúry zamestnancov. Momentálne je konkurencia z východnej Ázie, Ameriky, ale v Európe nebudeme mať viac ľudí. To si otvorene povedzme, demografická krivka nepustí. Ale môžeme pomôcť práve vývoju výroby a priemyslu v zmysle našich technológií, ktoré by sme mali vyvíjať, skúmať, vytvárať. Aby neskončili niekde na univerzitách a v akadémiách. Ale naozaj boli nasadené v praxi," zdôraznil riaditeľ Národného centra robotiky.

 

Upozornil, že 99 % firiem nemá dosť ľudí, ktorí by sa mohli zaoberať robotikou a automatizáciou. "Je trošku problém so slovenským školstvom, ktoré treba podľa môjho názoru pretransformovať. Možno nie radikálne, ale pomôcť lepším školám, ktoré sa týmto zaoberajú a vytvárajú technických inžinierov, ktorí sú žiadaní na pracovnom trhu. A malo by byť v záujme štátu, aby takéto pracovné sily vytváral," dodal Duchoň.

 

Konferenciu Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov pripravili vydavateľstvá HMH, s.r.o., (atp journal) a LEADER press, s.r.o., (ai magazine).

 

"Konferenciu sme zamerali na malé a stredné podniky, pretože sú ťažiskové pre celú ekonomiku. Preto sme chceli, aby aj malé a stredné podniky mali možnosť zoznámiť sa s tým, čo je práve aktuálne v tejto oblasti a čo im môže pomôcť zlepšiť konkurencieschopnosť, či už na domácom alebo zahraničnom trhu. A aby získali praktické informácie, inšpirovali sa tými, ktorí už majú skúsenosti v tejto oblasti a mohli preniesť poznatky aj do svojich firiem a výrobných prevádzok," doplnil šéfredaktor odborného časopisu o priemyselnej automatizácii atp journal Anton Gérer.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok