Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. aug. 2020Mojmír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.05.2017 12:39 Ekonomika
Malé a stredné podniky budú zrejme opäť oslobodené od energetických auditov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.05.2017 12:39 Ekonomika

Malé a stredné podniky budú zrejme opäť oslobodené od energetických auditovBRATISLAVA - Malé a stredné podniky zrejme naďalej nebudú musieť vykonať energetický audit svojej prevádzky.


Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič, v súčasnosti sa vykonáva revízia európskej smernice o energetickej efektívnosti, ktorá by mohla priniesť pri energetických auditoch aj zmenu pre malé a stredné podniky. Slovenská agentúra to však nepredpokladá. „Doteraz v rámci revízie nie je návrh, aby povinné audity vykonávali aj malé a stredné podniky. Povinnosť by mala zostať zachovaná len pre veľké podniky,“ dodal Jurikovič.

Energetické audity sú pre malé a stredné podniky dobrovoľné. SIEA však upozorňuje, že niekedy je problém s určením, či je podnik malý, stredný alebo veľký. „Spravidla sa pozrie len na počet zamestnancov a ekonomické ukazovatele podniku a nezohľadňujú sa partnerské a prepojené podniky,“ upozorňuje Jurikovič. Agentúra však odporúča malým a stredným podnikom, aby si energetický audit dali urobiť.

 

„Výsledkom každej dôslednej analýzy spotreby energie by totiž mal byť návrh súborov opatrení, ktorých realizácia môže prispieť k významným energetickým i finančným úsporám. Presvedčili sa o tom mnohé firmy, ktoré si v minulosti za energetický audit zaplatili, hoci im to zákon neprikazoval. Finančný prínos precízne vypracovaného auditu môže viacnásobne prevýšiť cenu, ktorú podnikateľ za audit zaplatí,“ uviedla SIEA. V súčasnosti sa už pripravujú aj výzvy na podporu energetických auditov pre malé a stredné podniky prostredníctvom eurofondov.

V súčasnosti majú, respektíve mali povinnosť vykonať energetický audit všetky priemyselné firmy na Slovensku s celoročnou spotrebou energie od 5 500 do 20 000 megawatthodín. Povinný bol aj pre pôdohospodárov. V ich prípade bol dolný limit stanovený na 2 500 megawatthodín a horný limit na 10 000 megawatthodín. Podnikateľovi, ktorý mal povinnosť vykonať energetický audit a neurobil tak, hrozí pokuta až do výšky 30 tisíc eur.

http://venergetike.sk/energeticke-audity-zrejme-zostanu-povinne-velkych/
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok