Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Róbert Madej
Róbert Madej
08.09.2015 14:48 Domov
Madej nechce, aby nebankovkám znížili súdny poplatok za elektronickú žalobu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2015 14:48 Domov

Madej nechce, aby nebankovkám znížili súdny poplatok za elektronickú žalobuBRATISLAVA - Súdne poplatky za elektronické podanie žalôb by sa mali znížiť, najviac však o 70 eur. Zníženie by sa ale nemalo týkať nebankových subjektov, bánk či sporiteľní, ktoré podávajú na súdy hromadné šikanózne žaloby. Myslí si to predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD).


O hromadných žalobách a súdnych poplatkoch hovorili poslanci vo výbore počas rokovania o návrhu novely zákona o e-Governmente z dielne ministerstva financií. "Predpokladá sa, že by malo dôjsť aj k zníženiu súdnych poplatkov pri žalobách, avšak najviac o 70 eur," poukázal Madej.

 

Šéf výboru nie je proti zníženiu ako takému. "Bežní občania, ktorí podajú žalobu elektronicky, by určite mali mať takéto zníženie," povedal pre TASR. Nechce však, aby toto opatrenie pomáhalo vymáhačským firmám. "Spoločnostiam, ktoré často v desaťtisícoch nedôvodných podaní šikanujú slovenské súdy, ľudí na Slovensku, spotrebiteľov," uviedol.

 

Takéto firmy podľa neho podávajú už dnes hromadné žaloby elektronicky. Netreba ich teda motivovať k elektronickým podaniam. Madej nevidí dôvod znižovať týmto spoločnostiam poplatky. "Nevidím dôvod, prečo by sme vymáhačom, nebankovkám a bankám mali znižovať súdne poplatky. Ide najmä o nebankové spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery, banky, sporiteľne a ďalšie subjekty, ktoré podávajú hromadné žaloby na súdy vo veľkých množstvách," vymenoval.

 

Predpokladá, že dôjde ešte k rokovaniu s ministerstvom financií a nájde sa také riešenie zníženia, ktoré nebude pomáhať týmto firmám. "Najjednoduchší spôsob je, že každý navrhovateľ, občan bude mať limitované množstvo návrhov, ktoré môže podať na súd elektronicky za znížený poplatok. A pokiaľ budú spoločnosti, ktoré budú podávať tisíce až desaťtisíce žalôb na súdy, tieto by zníženie súdneho poplatku mať nemali," vysvetlil.

 

Novela zákona o e-Governmente sa zameriava na úpravy v troch oblastiach. Prvou je úprava podmienok a spôsobu identifikácie a autentifikácie. Má sa zaviesť inštitút autentifikačného certifikátu a centrálny register splnomocnení. Ďalšia oblasť úprav sa týka platenia úhrad orgánom verejnej moci. Novela prináša aj zmeny v oblasti registrov. Rezort financií navrhuje upraviť inštitút zdrojového registra a vo väzbe naň upraviť pravidlá referencovania údajov.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok