Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
maďarský premiér Viktor Orbán
maďarský premiér Viktor Orbán
21.05.2020 14:50 Zahraničie
Maďarsko zruší tranzitné zóny na hraniciach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.05.2020 14:50 Zahraničie

Maďarsko zruší tranzitné zóny na hraniciachBUDAPEŠŤ - Maďarská vláda zruší tranzitné zóny na štátnych hraniciach. V dnešných hodinách to vyhlásil šéf úradu vlády Gergely Gulyás.


Podľa neho bude možné žiadosť o utečenecký štatút podávať len mimo územia krajiny na maďarských zastupiteľských úradoch.

 

Možné porušovanie ľudských práv 

Súdny dvory Európskej únie 14. mája rozhodol, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov Únie.

 

 

Maďarsko nesúhlasí, ale riadi sa podľa EÚ

"Tranzitná zóna bola riešením, ktoré chránilo hranice krajiny. Verdikt súdu EÚ je poľutovaniahodný. Maďarsko je však povinné ho akceptovať, preto nemôže urob nič iné, než tieto zóny zlikvidovať," dodal.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gulyás Gergely (@gulyas.gergely),

 

Podľa Gulyásových slov sa už na rušení tranzitných zón pracuje. Z cudzincov umiestnených v zónach štyria zadržaní cudzineckou políciou zostávajú vo väzbe a 280 ľudí prevezú do utečeneckých táborov. "Na potrebných krokoch spoločne pracujú rezorty diplomacie a vnútra," podčiarkol.

 

Rozhodnutie súdu 

Súd vo verdikte upozornil, že umiestňovanie žiadateľov o azyl alebo štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú predmetom rozhodnutia o návrate do tranzitnej zóny Röszke na srbsko-maďarských hraniciach, sa musí klasifikovať ako "zadržanie".

 

 

Ak sa po súdnom preskúmaní zákonnosti takéhoto zadržania zistí, že dotknuté osoby boli zadržané bez platného dôvodu, súd, ktorý koná v tejto veci, ich musí bezodkladne prepustiť.

 

Konkrétny príklad 

V tomto prípade ide o prípad afganských a iránskych štátnych príslušníkov, ktorí prišli do Maďarska cez Srbsko a podali žiadosti o azyl z tranzitnej zóny Röszke na srbsko-maďarských hraniciach.

 

 

Podľa maďarského práva boli tieto žiadosti zamietnuté ako neprípustné a boli prijaté rozhodnutia o ich návrate do Srbska. Srbsko readmisiu dotknutých osôb na svoje územie odmietlo z dôvodu, že neboli splnené podmienky stanovené v Dohode o readmisii uzavretej s Európskou úniou.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Facebook, Instagram, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok