Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. feb. 2019Etela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
13.09.2018 15:13 Kultúra
Maďarská štátna opera uvedie v Slovenskom národnom divadle dve predstavenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2018 15:13 Kultúra

Maďarská štátna opera uvedie v Slovenskom národnom divadle dve predstaveniaBratislava– Turné Maďarskej štátnej opery v krajinách V4 obsahuje dve predstavenia v Slovenskom národnom divadle (SND). Dielo Jenufa skladateľa Leoša Janáčka je v programe 26. septembra a o deň neskôr to budú Sikulské priadky od Zoltána Kodálya.


"Turné prispeje k dobrým kultúrnym vzťahom blízkych krajín. Obidve diela čerpajú zo zdrojov ľudovej hudby, ktorá nás spája stáročia. Autori tento tradičný ľudový poklad zaodeli do moderného javiskového diela. Sikulské priadky budú v novom štýle od poľského režiséra, Janáčkovo dielo režíroval maďarský režisér. Aj týmto sú prepojené krajiny V4," na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave zdôvodnil umelecký riaditeľ Maďarskej štátnej opery András Almási-Tóth.

 

Zároveň uviedol, že české Janáčkovo dielo bude interpretované v pôvodnom jazyku. Je to prvá operná réžia divadelného režiséra Attilu Vidnyánszkeho. Maďarské ľudové piesne spestrené ľudovým tancom v Kodályových Sikulských priadkach odznejú na javisku v réžii Michala Znanieckeho z Poľska.

 

"Tento program je pre nás veľmi zaujímavý. Kodály prežil mladosť v Galante a naša kultúra ovplyvnila jeho tvorbu. Jeho Sikulské priadky sú u nás neznáme a v SND budú uvedené prvýkrát. Janáčkovo dielo poznáme pod názvom Jej pastorkyňa. Je nám veľmi blízke, pretože čerpá hudbu z moravsko-slovenského prostredia," konštatoval riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek.

 

Podľa neho to bude od roku 2000 prvá návšteva Maďarskej štátnej opery v SND. Naopak, Opera SND naposledy účinkovala v Budapešti v roku 2010.

 

"Máme obojstrannú snahu zintenzívniť naše vzájomné vzťahy aj vzhľadom na spoločné historické súvislosti. Maďarská opera má vysoké renomé a uvažujeme aj o spoločných koprodukciách, nielen o výmene predstavení. V júni budúceho roka pôjdeme s našou operou do Budapešti," prezradil Jakubek.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok