Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Marek Maďarič
Marek Maďarič
12.07.2014 11:58 Domov
Maďarič: Na prevádzku múzea Danubiana sú zdroje do roku 2016
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.07.2014 11:58 Domov

Maďarič: Na prevádzku múzea Danubiana sú zdroje do roku 2016BRATISLAVA – Na financovanie prevádzky múzea moderného umenia Danubiana v bratislavskom Čunove sú zdroje aj na rok 2015. Pôvodne boli peniaze iba na roky 2012 a 2013.


Tie pochádzali zo 7,3 milióna eur, ktoré pre Danubianu vyčlenila ešte predchádzajúca vláda Ivety Radičovej. Súčasný minister Marek Maďarič sa totiž po nástupe do funkcie dohodol s vlastníkom budovy a zbierky Gerardom H. Meulensteenom na tom, že z predmetnej sumy bude v rokoch 2012 a 2013 hradená aj prevádzka múzea. Sedem miliónov eur tak bolo určených na jeho dostavbu a 300.000 eur na prevádzku.
      

Momentálne prebiehajú práce na jeho rozšírení. "Môžem s potešením konštatovať, že jej dostavba finišuje k úspešnému zavŕšeniu," poznamenal Maďarič pre TASR s tým, že v auguste by mala byť kolaudácia a 5. septembra slávnostné otvorenie. "Tá unikátna stavba v danom prostredí bude ešte impozantnejšia a zaujímavejšia," dodal. Jej priestory budú poskytovať tiež určité služby návštevníkom tak, aby z nich malo múzeum istý ekonomický profit.
      

Celkové náklady na jeho rozšírenie dosiahli podľa ministra 6,5 milióna eur. Danubiana podpísala v marci minulého roka zmluvu na svoju prístavbu so združením dodávateľov AVA-stav z Galanty a súkromnou akciovou spoločnosťou z Budapešti. Išlo o sumu vo výške 5,3 milióna eur. Následne v apríli tohto roka podpísala ďalšiu zmluvu na stavebné úpravy existujúcej budovy a vonkajšie terénne úpravy za 699.000 eur. Ušetrené zdroje na dostavbu sa tak tento a budúci rok môžu použiť na jeho prevádzku.
      

Maďarič predpokladá, že v roku 2016 si ju múzeum dokáže čiastočne hradiť zo svojich príjmov. To funguje ako nezisková verejnoprospešná inštitúcia, ktorej spoluvlastníkom je ministerstvo kultúry. Zameraná je na stredoeurópske umenie.
      

Slovenská republika založila v roku 2012 spolu so súkromnou spoločnosťou Via Danubiana neziskovú organizáciu Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení. Do nej spoločnosť vložila svoj majetok vrátane budovy v hodnote 2,28 milióna eur. Slovensko prispelo 7,3 milióna eur. Neziskovku povedie 20 rokov od jej vzniku správna rada a dozorná rada, v ktorých sú aj zástupcovia štátu. Po uplynutí tejto doby získa kontrolu nad celým majetkom aj s nadobudnutými umeleckými dielami SR prostredníctvom rezortu kultúry.
 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok