Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
05.03.2019 15:51 Zahraničie
M. Lajčák rokoval v Azerbajdžane o konflikte v Náhornom Karabachu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.03.2019 15:51 Zahraničie

M. Lajčák rokoval v Azerbajdžane o konflikte v Náhornom KarabachuBAKU - Mierové riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu bolo hlavnou témou stretnutí, ktoré absolvoval v utorok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s azerbajdžanskými partnermi.


Ako informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, návšteva Azerbajdžanu je súčasťou série ciest úradujúceho predsedu OBSE do regiónov OBSE v tomto kalendárnom roku, v ktorom Slovensko predsedá spoločenstvu 57 účastníckych štátov.

 

Konflikt v Náhornom Karabachu pretrváva desaťročia a bezprostredne naň doplácajú bežní ľudia. Práve tí sú hlavným menovateľom priorít, ktoré si Slovensko ako predsednícka krajina OBSE stanovilo.

 

"Slovenské predsedníctvo je pripravené podporiť iniciatívy na budovanie vzájomnej dôvery a dialógu strán sporu riešeného spolupredsedami Minskej skupiny. Prajeme si, aby sa počas nášho predsedníctva pozície všetkých strán čo najviac priblížili a pripravili tak obyvateľov zasiahnutých týmto konfliktom na dlho očakávaný mier," uviedol v tejto súvislosti minister Lajčák.

 

 

Zároveň vyzdvihol prácu tzv. Minskej skupiny OBSE a úlohu osobného zástupcu úradujúceho predsedu tejto organizácie pre konflikt riešený Minskou konferenciou Andrzeja Kasprzyka, ako aj osobitného predstaviteľa pre južný Kaukaz Rudolfa Michalku.

 

Lajčák o možnostiach posunu v otázke náhornokarabašského konfliktu rokoval s najvyššími ústavnými predstaviteľmi Azerbajdžanu - šéfom diplomacie Elmarom Mammaďarovom, prezidentom Ilhamom Alijevom a predsedom parlamentu Ogtajom Asadovom.

 

Zároveň s nimi diskutoval aj o možnostiach ďalšieho rozvoja slovensko-azerbajdžanských bilaterálnych vzťahov vrátane rozvoja politického dialógu, ako i obchodno-ekonomickej a investičnej spolupráce - aj v nadväznosti na novembrovú návštevu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Baku.

 

Lajčák sa taktiež stretol s predstaviteľmi "Azerbajdžanského spoločenstva náhornokarabašského regiónu v Azerbajdžanskej republike" na čele s Turalom Gananjalijevom, ktorí ho informovali o životných podmienkach vnútorne presídlených azerbajdžanských občanov z Náhorného Karabachu po tom, ako boli prinútení opustiť svoje domovy začiatkom 90. rokov minulého storočia v dôsledku vojnového konfliktu.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok