Lyžovanie-SP: Zuzulová v slalome 11. aj s chybou: "Bola som veľmi rýchla"

NETKY.SK • 15 November 2010, 08:29 • 2 min

Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová obsadila v sobotňajšom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi celkovo 11. priečku so stratou 1,99 s na víťaznú Rakúšanku Marlies Schildovú. Do klasifikácie prestížneho seriálu si pripísala 24 bodov. Zuzulová vlietla do sezóny najhustejších bránok ako kométa,  a potvrdila výbornú formu, keďže v 1. kole obsadila 22. pozíciu po skvelom medzičase a napriek následnej obrovskej chybe. Krajanka Jana Gantnerová sa na trať vydala ako 67. a s mankom 3,63 s (51. pozícia) jej na postupovú 30-ku chýbala sekunda a 9 stotín.   Marlies Schildová slávila svoj 24. triumf kariéry, pričom v roku 2008 dvakrát vyhrala tesne pred Zuzulovou. Teraz sa z piatej priečky prepracovala na špicu najlepším časom druhého kola. Využila zaváhanie vedúcej pretekárky, keď Nemka Maria Rieschová mala ešte na medzičase 74-stotinový náskok, ale dole spravila sériu chýb a celkovo zaostala 3 stotinky... Tretia skončila domáca Tanja Poutiainenová (+0,34 s). V 1. kole to pritom vypadalo na jasný triumf Nemecka. Kritériový výkon na polárnom kopci predviedla Rieschová, úradujúca slalomová majsterka sveta i olympijská víťazka bola najlepšia už v plochej pasáži po prvý medzičas, lebo tento profil jej vysokej postave sedí. Potom síce spravila dve-tri technické chybičky, ale majstrovsky sa udržala v línii a druhej časti si vypracovala 58-stotinový náskok na svoju krajanku Katharinu Dürrovú. Lenže obe  potom v druhej jazde zlyhali, pričom Dürrová vypadla.   Zuzulová s vyšším štartovým číslom 27 mala v hornej polovici svahu za Severným polárnym kruhom tretí najlepší medzičas. Iba 17-stotinkovým mankom hneď vzbudila rozruch, lebo tucet pretekárok pred ňou sa k tejto méte ani nepriblížil. S prehľadom zvládla aj ťažký nájazd so strmého previsu a v technickejšom úseku trate chytila  rytmus. Zhruba po dvoch tretinách kurzu sa však v snahe o čo najužšie nasadenie oblúku dostala do bočného záklonu a mala čo robiť, aby to mierne katapultovaná a s krížiacimi sa lyžami vybalansovala do ďalšej bránky. Ekvibrilistický kúsok vyšiel Slovenke na výbornú, lenže táto chyba sa stala v najmenej vhodnom čase. Záchranným manévrom stratila nielen okamžitý čas, ale keďže nasledovala opäť rovnejšia cieľová časť, totálne stratila rýchlosť. Jej celková strata 2,25 s na Rieschovú bola v daných okolnostiach malým zázrakom a slovenská lyžiarka naznačila, že je na sezónu pripravené po športovo-technickej stránke excelentne.   "Na tréningoch som jazdila ozaj výborne," potvrdila Zuzulová pre TASR: "Cítila som, že by som to mohla predať aj v pretekoch. Počas jazdy som mala veľmi dobrý pocit, ale na druhej strane som nevedela, že som išla až tak rýchlo. Sarah Schlepperová išla predo mnou a v cieli mi povedala - Ty si išla strašne rýchlo...?"   Zuzulová do 2. kola postúpila pohodlne, zo 75-členného poľa pretekárok sa usadila na 22. priečke. V druhej jazde mala s výhodným štartovým číslom šancu prepracovať sa za určitých okolností do prvej desiatky, lebo od nej ju delilo len 88 stotín. A urobila preto maximum, hore išla opäť senzačne, lyže pustila bez hranenia a optimálne vošla aj do prvej zatvorenej bránky v prejazde do strminy. Tempo si udržala až do konca a hoci medzi bránkami už netancovala v takej úzkej stope ako pred chybou v prvom kole, stačilo to na jasné vedenie. "Mám pocit, že ďalej sa už posunúť nedalo. Predsa tá strata z prvého kola bola príliš vysoká," konštatovala Zuzulová.   Z nasledujúcich deviatich pretekárok ju "trhla" tesne iba Nemka Chmelarová, neskôr aj ďalšie, ale 11. miesto je pre 26-ročnú Slovenku najlepší výsledok v slalome SP od decembra 2008, teda takmer za dva roky. Vtedy bola deviata v Semmeringu, potom nasledovalo 6 nezdarov a dve 15. miesta, s príjemným bonusom v podobe 10. priečky na zimnej olympiáde.