Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.10.2020 14:16 Zaujímavosti
Ľudský zásah do prírody: domáci miláčikovia umierajú na dokonalosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2020 14:16 Zaujímavosti

Ľudský zásah do prírody: domáci miláčikovia umierajú na dokonalosťĽudská malichernosť už nemá hraníc. Túžba mať doma toho najkrajšieho domáceho miláčika už prekonala všetky medze. Veterinári tak bijú na poplach. Dôvodom je, že plemenitba a šľachtenie tých najúžasnejších psov a mačiek sa začína prejavovať na ich podlomenom zdraví. Zvieratá sú oveľa náchylnejšie na rôzne choroby, čo je však horšie, môžu trpieť silnými bolesťami.


Čoraz častejšie pribúdajú prípady, kedy si majitelia v dobrej viere vytipujú psíka či mačku s luxusným rodokmeňom a za zvieratko zaplatia nemalé peniaze. Avšak o pár rokov zistia, že ich domáci miláčik má rôzne poruchy či genetické vady, ktoré zdedil napríklad po prarodičoch. 

 

Genetické vady

V súčasnosti tvoria až 60 percent prípadov problémy s bedrovými kĺbmi. U iných psíkoch sa zas vyskytujú problémy s väzmi. Tento problém sa vyznačuje tzv. nohami do „o“. Najčastejšie je to badateľné u plemena border teriérov.

 

Dôvod je veľmi jednoduchý. Ľudia psy dlhé roky šľachtia, čo ich v konečnom dôsledku poškodzuje. Pražský veterinár a špecialista na psiu ortopédiu Roman Skala sa pre lidovky.cz vyjadril, že vlkom žijúcich v lese by sa nič podobné nestalo. Vytvorila ich samotná príroda, ktorá presne vedela, čo robí. „Ich stavba tela je preto dokonalá,“ povedal Skala.

 

 

Ľudia však svojim konaním do prírody zasiahli veľmi nešťastným spôsobom. Začali podporovať rôzne abnormality, ktoré sa im zdali zaujímavé či roztomilé. Tým však narušili prirodzený stav a rovnováhu. Výsledkom je teda zviera, ktoré má zlú anatomickú stavbu tela.

 

Skala uviedol, že preťažené kĺby sú tým najhorším postihnutím. Pričom stačí len jeden zlý pohyb či zlé došliapnutie a zviera potrebuje veterinárne ošetrenie, ktoré sa pohybuje v stovkách až tisíckach eur. Taktiež zdôraznil, že nie všetky poškodenia sa dajú opraviť.

 

 

Tzv. tuponosé zvieratá majú ťažkosti s dýchaním

Tieto typy domácich miláčikov majú zdeformované nosy a zúžené nozdry, čo im spôsobuje veľké problémy s dýchaním. Takmer celý život sa im zle dýcha, trpia dýchavičnosťou alebo sa dusia.

 

V tomto prípade im žiaľ nedokážu pomôcť ani veterinári. Ak sa však niektorí z nich na tomto zákroku rozhodne podujať, ide o obzvlášť náročnú operáciu ňufáka.  

 

 

"Zvieratá trpia doslova pri každom nádychu. Nasajú až o osemdesiat percent menej kyslíka než iné plemená," opísala nekomfortný život domácich miláčikov šéfka Komory veterinárnych lekárov Radka Vaňousová.

 

Najviac sa trápia v letných mesiacoch, kedy zvieratá používajú svoj nos ako "chladič". Tuponosé plemená tento proces však nezvládajú, čo vedie k ich častejšiemu prehriatiu.

 

Štúdia z britskej Nottingham Trent Univerzity preukázala, že tuponosým plemenám sa organizmus prehrieva až dvakrát častejšie, oproti iným rasám.

 

Tento problém je oveľa výraznejší vo vyššom veku zvieraťa, prípadne ak má zvieratko aj to "jedno či dve kilá navyše". V horšom prípade však zvieratá končia na veterine a musia byť intubované.

 

 

Spomínané plemená sú taktiež oveľa viac náchylné na zápaly, kožné choroby či ťažkosti so srdcom, ktoré neraz končia fatálne.

 

Veterinári prehnané šľachtenie zvierat už označujú za “týranie chovom“ a snažia sa o zmenu. Mnohí z nich dlhodobo upozorňujú na negatívne stránky takéhoto konania, pričom zoznamy getických chorôb sa stále rozširujú. Pribúdajú dedičné choroby a najrôznejšie defekty u zvierat.

 

Zvýšená neplodnosť feniek

Niektoré plemená zdeformované šľachtením už majú dokonca problém s prirodzeným rozmnožovaním, a bez veterinárnej pomoci sa ďalšia reprodukcia nedarí.

 

Mnohé fenky nie len že nedokážu prirodzene počať, nie sú schopné ani normálneho pôrodu. Oveľa častejšie sa im musí dopomáhať cisárskym rezom. Šteniatka sú totiž v mnohých prípadoch väčšie ako je panva fenky.

 

Pes ako módny doplnok?

Dôvodom prečo sa chovatelia nechcú vzdať takýchto plemien je dopyt. Ľudia si radi zaobstarajú domáceho miláčika podľa módnych trendov.

 

Radi sa nechajú inšpirovať rôznymi filmami či reklamami. Vo väčšine prípadov si však neuvedomujú, že sú to vlastne úbožiaci, ktorých život nebude prechádzka ružovou záhradou. 

 

 

"Psy s plochými nosmi sú teraz naozaj veľa v kurze, pretože sú často používané v reklamách. Tým sa stávajú obľúbenými a žiadanými," vysvetlila Vaňousová. Žiaľ, práve tieto plemená navštevujú veterinárne ordinácie najčastejšie.

 

Zmena k lepšiemu

Aj napriek nevôli niektorých chovateľov, zmena k lepšiemu sa už deje. V Nemecku sa chovatelia rozhodli akoby vrátiť v čase a vyšľachtiť tzv. "retro mopsa".

 

 

Chcú tak spätným krížením získať mopslíka zo začiatku 20. storočia., ktorý mal dlhšie labky, štíhlejšie telo a menšiu hlavu. Výsledkom prešľachtenia by mal byť oveľa zdravší a šťastnejší psík. 

 

Krok vpred urobilo aj Holandsko, kde vláda zakázala chov niektorých tuponosých plemien ako je napríklad ši-cu, buldočky či mopslíky.

 

 

Ďalšou obeťou šľachtenia sú dalmatínci. V snahe dosiahnuť ich dokonalé sfarbenie a krásne čierne bodky sa objavila genetická chyba počas kríženia.

 

Majú ťažkosti s vyššou koncentráciou kyseliny močovej, ktorá im spôsobuje obličkové kamene. Tieto psíky tak prežívajú v obrovských bolestiach, ktoré sa neraz končia až smrťou zvieraťa.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, lidovky.cz, HN

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok