Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. mar. 2023Víťazoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.01.2023 17:48 Domov
Ľudskosť a umenie spájajú 2
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.01.2023 17:48 Domov

Ľudskosť a umenie spájajú 2BRATISLAVA - Putovnú výstavu umenia, ktoré vytvorili ľudia so skúsenosťou s duševnou poruchou otvoria už onedlho na východe Slovenska


Zdieľanie skúseností a nová inšpirácia

 

„Prieskumy nám dlhodobo ukazujú, že poruchami duševného zdravia trpí veľká časť našej populácie. Z praxe však vieme aj to, že odbornú pomoc vyhľadá len malé percento z nich. Keď sa rozprávame o duševnom zdraví, osobnú skúsenosť naozaj nič nenahradí a mnohí sa radšej obrátia na ľudí s vlastnou skúsenosťou pre ich autenticitu a zažitú skúsenosť ako na profesionálov. Preto sa členovia o.z. Otvorme dvere, otvorme srdcia rozhodli, že sa o svoje skúsenosti s duševnou poruchou a najmä cestu svojho zotavenia podelia so svetom. A to veľmi vľúdnym, kreatívnym a inšpiratívnym spôsobom,“ hovorí MUDr. Dagmar Breznoščáková, PhD., psychiatrička a štatutárna zástupkyňa pacientskeho združenia ODOS, ktoré výstavu organizuje.

 

Autorom myšlienky pilotného projektu výstavy je Miloš Šviderský, človek s osobnou skúsenosťou s duševnou poruchou a jeden z prvých peer konzultantov na Slovensku. „Zmyslom pomoci peer konzultantov je zdieľanie s druhými na základe vlastnej skúsenosti. Necítiť sa sám vo svojom trápení je liečivé, a práve tento pocit spolupatričnosti, pochopenia a ľudskosti by sme teraz radi priniesli do rôznych kútov Slovenska, vrátane miest a situácií, v ktorých debaty o duševnom zdraví zďaleka nie sú bežné,“ uviedol Miloš Šviderský. „Umenie je jedným z prostriedkov, ktorým je možnéuchopiť svoju skúsenosť a priblížiť náš vnútorný svet a zároveň byť pozitívnou inšpiráciou, aby sme sa o svoje zdravie starali a zaujímali všetci,“ dodáva.

 

Obrazy a iné diela ľudí so skúsenosťou s duševnými poruchami budú vystavené v knižniciach a ďalších verejných priestoroch po celom Slovensku od 1. februára 2023. Súčasťou výstav budú i otvorené diskusie o duševnom zdraví s miestnymi členmi organizácie ODOS či odborníkmi na psychiatriu. Projekt odštartuje v Košiciach, odkiaľ sa v marci presunie do Michaloviec a Prešova. „Výstava bude putovať počas tohto roka po celom Slovensku. Už teraz môžeme s radosťou povedať, že sa jej dočkajú aj obyvatelia stredného či západného Slovenska,“ dopĺňa autor myšlienky projektu.

 

Rozvoj komunitnej starostlivosti v psychiatrii

 

Dohliadanie na dodržiavanie a ochranu ľudských práv psychiatrických pacientov je jednou z pôsobností komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. Za sedem rokov svojej existencie Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím zrealizoval spolu 12 monitorovacích návštev psychiatrických zariadení (oddelení, nemocníc, liečební) a v súčasnosti pripravuje samostatnú správu o týchto monitorovacích návštevách, v ktorej zhrnie zistenia, poznatky a odporúčania.

„Počas monitoringov sme zistili aj to, že je nedostatok podporných, komunitných služieb pre psychiatrických pacientov. Komunitná starostlivosť o pacientov s duševnou poruchou je pritom nástrojom k účinnej liečbe, ktorá môže vo veľkej miere minimalizovať alebo až predchádzať akútnym alebo dlhodobým hospitalizáciám,” zdôrazňuje komisárka JUDr. Zuzana Stavrovská.

 

Jedným z cieľov projektu organizácie ODOS je preto posilnenie tzv. komunitnej starostlivosti o duševné zdravie, ktorú tak odborníci, ako aj ľudia so skúsenosťou považujú za jeden z hlavných pilierov reformy psychiatrickej starostlivosti na Slovensku. V rámci komunitných centier rozmiestnených vo väčších či menších mestách by pacienti získali lepší prístup k následnej starostlivosti po akútnej liečbe, ale i k terapeutickej podpore či pomoci pre svojich blízkych.

„Prešovský samosprávny kraj je naklonený spolupráci pri tvorbe a realizácii pilotného projektu komunitnej starostlivosti o pacientov s duševnou poruchou. Na Slovensku absentujú služby komunitnej starostlivosti, čo zvyšuje nápor na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Starostlivosť o duševne chorých realizovaná v komunite vyžaduje spájanie všetkých zúčastnených- pacientov, ich rodín, služieb pre duševné zdravie, všeobecných zdravotníckych a sociálnych služieb.“, hovorí Tatiana Hrindová z odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja. Odborníci, ako aj ľudia so skúsenosťou s duševnou poruchou dúfajú, že k Prešovskému samosprávnemu kraju sa postupne budú pridávať aj ďalší.

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: Seesame/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  SeesameNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok