Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.05.2018 14:04 Domov
Ľudia budú viac informovaní o odmenách finančných sprostredkovateľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.05.2018 14:04 Domov

Ľudia budú viac informovaní o odmenách finančných sprostredkovateľovBRATISLAVA – Úprava odmeňovania finančných sprostredkovateľov či zvýšenie informovanosti klientov. Takéto zmeny má priniesť novela zákona o poisťovníctve z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania.


Ministerstvo uviedlo, že novelou chce zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulovať odmeny finančných sprostredkovateľov. Klienti bánk a poisťovní by tak po novom mali byť podrobne informovaní o tom, komu, koľko a za čo platia. MF SR odôvodňuje zmeny tým, že v praxi chýba regulácia vyplácania odmien za sprostredkovanie finančných produktov.

 

Po novom majú mať klienti komerčných bánk a poisťovní k dispozícii informačné formuláre, ktoré im poskytnú v prehľadnej a zrozumiteľnej forme informáciu o hlavných položkách vstupujúcich do ceny finančných produktov. Rezort financií si od toho sľubuje zvýšenie transparentnosti a prehľadnosti nákladov, ktoré vznikajú pri distribúcii úverov a poistných produktov na finančnom trhu.

 

Novela taktiež zavádza reguláciu odmien finančných sprostredkovateľov. Zaviesť sa má maximálna výška odmeny finančného agenta pri sprostredkovaní spotrebiteľského úveru a úveru na bývanie.

 

Rezort financií navrhuje odmenu pri sprostredkovaných spotrebiteľských úveroch nad 10 000 eur vo výške najviac 1,5 % požičanej sumy. Agent má pritom pri podpise zmluvy získať polovicu odmeny, k prvému výročiu zmluvy o spotrebiteľskom úvere má byť odmena vo výške 30 % odmeny a k druhému výročiu zmluvy o spotrebiteľskom úvere vo výške 20 %. Ak je zmluva o spotrebiteľskom úvere uzatvorená na obdobie kratšie ako dva roky, pri prvom výročí zmluvy o spotrebiteľskom úvere sa vyplatí 50 % odmeny.

 

Pri úveroch na bývanie veriteľ vypláca odmenu finančnému agentovi najviac vo výške 1,5 % zo sumy poskytnutého úveru na bývanie. "Veriteľ vypláca časť odmeny za poskytnutý úver na bývanie v troch splátkach v období troch rokov, a to pri poskytnutí úveru na bývanie vo výške 50 % odmeny, k prvému výročiu zmluvy o úvere na bývanie vo výške 30 % odmeny a k druhému výročiu zmluvy o úvere na bývanie vo výške 20 % odmeny," uvádza sa v návrhu zákona, ktorý upravuje odmeny aj v prípade, ak sa úver nevyčerpá v celkovej výške.

 

Novela zákona rieši aj výšku odkupnej hodnoty pri poistení. Malo by sa tak zabrániť tomu, aby klient znášal v prvých rokoch všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy. Aj v tejto oblasti rezort financií ešte pristúpil k úpravám. MF SR navrhuje, aby poisťovňa investovala v prvom roku 50 % zaplateného poistného, v druhom roku 65 % a v treťom a v ďalších rokoch až 80 % zaplateného poistného. Pôvodne MF SR navrhovalo investovať v prvom roku 70 %, v druhom roku 85 % a v treťom roku 95 %.

 

Zároveň sa má upraviť spôsob výpočtu ročných príspevkov pre samostatných finančných agentov tak, aby sa jednotlivé subjekty podieľali na príspevkoch spravodlivejšie. "Cieľom úpravy je zaviesť jasné a prehľadné pravidlá odmeňovania, čo sa má dosiahnuť medzi iným aj poskytovaním informačnej tabuľky obsahujúcej poskytovateľa spotrebiteľského úveru, resp. úveru na bývanie, ako aj výšku odmeny finančného agenta. Po novom by tak klienti mali presne vedieť komu, koľko a za čo platia," uviedlo MF SR.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok