Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová
19.07.2021 15:00 Domov
Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenský pacient s rakovinou nemá prístup až k 65 percentám liekov!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.07.2021 15:00 Domov

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenský pacient s rakovinou nemá prístup až k 65 percentám liekov!BRATISLAVA - Slovenský pacient s rakovinou nemá prístup k 65 percentám liekov, ktoré by mohli zmierniť nádorové ochorenie.


Upozornila na to v diskusii na konferencii GLOBSEC europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Skonštatovala, že Slovensko je v Európe neslávne známe aj tým, že u nás zomiera najviac ľudí s rakovinou. Podľa mnohých držíme prvenstvo aj preto, že Slováci stále nemajú prístup k inovatívnym a pokročilým formám liečby onkologických ochorení.

 Ďuriš Nicholsonová pripomenula, že Európska lieková agentúra (EMA) od roku 2011 schválila 27 nových liečebných prípravkov, na Slovensku sú však dostupné len tri z nich. Samotnú situáciu sťažila aj pandémia koronavírusu, ktorá oddialila diagnostikovanie a taktiež liečbu rakoviny.

 

Prečítajte si: Spoločnosť BioNTech vyvinula vakcínu proti rakovine. Dnes ju aplikovali prvému pacientovi!

 

Potvrdil to aj zdravotnícky analytik a expert GLOBSEC Martin Smatana. Dodal, že až 85 percent zmien dokáže urobiť štát a samotné ministerstvo zdravotníctva. Smatana prízvukoval aj markantný rozdiel v centrách pre robotickú chirurgiu. Slovensko má podobné centrum len jedno, kým napríklad v susednom Česku ich je 11. Analytik taktiež načrtol tému dostupnosti liekov a podčiarkol fakt, že len pár z nich je preplácaných z verejného poistenia.

 Veľkým problémom je aj dĺžka od času odhalenia, diagnostikovania až po samotnú liečbu. Ako priblížil onkológ Štefan Korec, dnes to predstavuje približne 180 dní. „Našou ambíciou je skrátiť toto obdobie na 50 dní,“ vyhlásil počas konferencie GLOBSEC Korec. Doplnil, že je nevyhnutné urobiť krok do novej éry liečby rakoviny, s ktorou súvisí aj využívanie nových technológií na základe umelej inteligencie. Do debaty sa zapojila aj Daniela Kállayová z ministerstva zdravotníctva. Konštatovala, že úlohou rezortu je posilňovať a rozvíjať existujúce národné iniciatívy v oblasti prevencie, včasného odhalenia, diagnostiky, liečby, výskumu či inovácií.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky KP

Foto:  Facebook/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok