Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson
25.12.2020 09:29 Ekonomika
Londýn sa dohodol s Bruselom na obchodnej dohode po brexite
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.12.2020 09:29 Ekonomika

Londýn sa dohodol s Bruselom na obchodnej dohode po brexiteBRUSEL - Európska únia (EÚ) a Veľká Británia dosiahli dohodu, ktorou ukončili mesiace nezhôd v oblasti práv na rybolov a budúcich obchodných vzťahov. Len týždeň do definitívneho ukončenia prechodného obdobia po brexite oznámila britská vláda, že "dohoda je hotová".


Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie z Downing Street vyhlásil, že Briti si vzali naspäť kontrolu nad svojím osudom, "svojimi peniazmi, hranicami, zákonmi, obchodom a vodami na rybolov", informuje spravodajský portál BBC. Text dohody zatiaľ nezverejnili, no podľa predsedu vlády je to "dobrá dohoda pre celú Európu".

 

Stálo to za to
"Uzavreli sme dosiaľ najväčšiu dohodu, hodnú 668 miliárd libier ročne," skonštatoval  Johnson. Dodal, že komplexná dohoda na kanadský štýl medzi Spojeným kráľovstvom a úniou ochráni pracovné miesta v krajine a umožní, aby sa mohli britské tovary predávať na európskom trhu bez ciel a kvót.

 

"Dohoda, ktorá umožní našim firmám ešte viac obchodovať s našimi európskymi priateľmi," uviedol ďalej Johnson.

 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po ohlásení dohody prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter skonštatovala, že za ňu stálo za to bojovať.

 

"Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej," napísala.

 

Súvisiaci článok: Celá noc rokovaní priniesla konečné znenie obchodnej dohody po brexite. Musia ju však schváliť obe strany

 

Británia ostáva partnerom
Počas tlačovej konferencie z Bruselu sa vyjadrila, že to bola síce dlhá a kľukatá cesta, no môžu sa pochváliť dobrou dohodou.

 

"Je to férová a vyvážená dohoda a je to správna a zodpovedná vec pre obe strany," povedala Von der Leyenová s tým, že je čas obrátiť list a pozerať sa do budúcnosti. Británia podľa nej zostáva "spoľahlivým partnerom" únie.

 Ako naznačila, rybárov čaká päťapolročné prechodné obdobie. Strany budú naďalej pokračovať v spolupráci v oblastiach klimatických zmien, energetiky, bezpečnosti a dopravy.

 

Mohlo by vás zaujímať: Vyjednávači o brexitovej dohode dospeli ku konsenzu, musí ju však schváliť britský premiér aj EÚ

 

Dohodu musia ešte schváliť  
Po tom, ako podľa agentúry AP vyjednávači v stredu vyriešili sporné otázky týkajúce sa hospodárskej súťaže a rybolovu, prechádzali stovky stránok právnického textu, ktoré by mali byť po deviatich mesiacoch rokovaní základom pobrexitových vzťahov medzi úniou a Britmi.

Dohodu musí ešte schváliť všetkých 27 členských štátov únie a tiež európsky a britský parlament. Johnson podľa BBC dúfa, že britský parlament sa zíde 30. decembra, aby hlasoval o dohode.

 

EP však už varoval, že nezostáva dostatok času na to, aby stihli dohodu schváliť pred 1. januárom.

 

 

V záujme dosiahnutia dohody sa počas ostatných dní v rozhovoroch výraznejšie angažovali aj britský premiér a predsedníčka EK. EÚ navyše hľadala právne možnosti, ako prípadnú dohodu formálne spečatiť bez odobrenia Európskym parlamentom alebo či by dohoda mohla vstúpiť do platnosti 1. januára a EP by ju dodatočne schválil neskôr.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára 2020, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra. Vzniknú tak dva samostatné trhy a bude to znamenať aj koniec voľného pohybu.

 

Prečítajte si tiež: Čo bráni konečne uzavrieť brexitovú dohodu a ukončiť dlhotrvajúce rozhovory?

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok