LM: V osemfinále aj Juventus, Atletico, PSG či Benfica

NETKY.SK • 26 November 2015, 07:28 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti Benficy Lisabon, Paríža Saint-Germain, Atletica Madrid a Juventusu Turín spečatili svoj postup do jarného osemfinále Ligy majstrov 2015/2016.

V dueloch A-skupiny triumfovali favoriti, keď PSG deklasoval Malmö na jeho pôde 5:0 a Real potvrdil post tabuľkového lídra víťazstvom 4:3 nad Šachtarom Doneck. Impozantným spôsobom sa o to zaslúžil Cristiano Ronaldo, ktorý dva góly dal a ďalšie dva sám vytvoril.

Duel B-skupiny medzi Manchestrom United a PSV v prvej štvrťhodine veľa atraktívneho futbalu nepreniesol. Na vypredanom Old Trafforde napriek tomu panovala emotívna atmosféra, a to najmä v 7. minúte, keď si domáci priaznivci rozsvietením svetiel v hľadisku pripomenuli desiate výročie úmrtia legendárneho Georgea Besta. "Červení diabli" postupom času zvýšili obrátky, hoci sa im nedarilo ideálne využiť svoju silnú zbraň v krídelných priestoroch. Po polhodine mohli ale gólovo udrieť, ale Schneiderlin, Rooney a dvakrát ani Martial neskórovali.

Aj druhý polčas patril herne United, snahe domácich chýbal len gólový efekt. Po vystriedaní sa PSV viac stiahol do defenzívy, no anglickému gigantovi akoby dochádzali nápady a kombinačne sa trápil. Až v 74. minúte prišiel skvelý pas na Younga, ktorý posunul v šestnástke na Lingarda, ale tomu strela z prvej nesadla. Zápas sa napokon skončil bez gólov, čím si Manchester výrazne skomplikoval postupové šance. Tie už nemá k dispozícii CSKA Moskva, ktoré doma podľahlo VfL Wolfsburg 0:2. Víťazstvo "vlkov" zaistil po zmene strán dvomi gólmi Andre Schürrle. Práve nemecký klub sa usadil na čele a má najlepšiu východiskovú pozíciu na postup.

Francúzsky šampión PSG si ho naopak v A-skupine zabezpečil už v úvodnej štvrťhodine duelu na trávniku Malmö. V 3. minúte sa ujala hlavička Adriena Rabiota a o jedenásť minút potrestal zaváhanie domácich tvrdou strelou po zemi Angel di Maria. V 50. minúte skóroval proti materskému klubu topkanonier Zlatan Ibrahimovič a trpký výsledok pre Švédov pečatili na 0:5 Di Maria s Lucasom. Darilo sa aj istému postupujúcemu Realu Madrid, ktorého vo Ľvove proti Šachtaru Doneck poslal do vedenia v 18. minúte hlavičkou Cristiano Ronaldo. "Biely balet" po facke v El Clasicu, v ktorom ho Barcelona deklasovala 4:0, nepôsobil v prvom dejstve úplne istým dojmom. Po zmene strán dominoval až do 77 min., z práce portugalského kanoniera vyťažil góly Modriča s Carvajalom a štvrtý pridal muž zápasu Ronaldo. V závere korigoval na 1:4 z penalty Teixeira, následne prišlo dokonca aj zníženie na rozdiel jediného gólu, ale Madridčania si triumf ustrážili a stali sa istými víťazmi skupiny pred PSG.

V úvodnom dueli "céčka" sa medzi FK Astana a Benficou Lisabon zrodila remíza 2:2. Kazašský šampión viedol po polhodine duelu už 2:0, no zisk bodu zariadil portugalskému majstrovi dvomi gólmi mexický kanonier Raul Jimenez. Astana stratila možnosť na účasť medzi 16-člennou elitou, no stále má šancu zabojovať o tretiu priečku zaručujúcu účasť v jarnom 32-finále Európskej ligy UEFA. Výrazne jej k tomu dopomohli futbalisti Atletica Madrid, ktorí "odstavili" z postupových línií Galatasaray a zabezpečili účasť v osemfinále sebe aj Benfice. Do vedenia ich v stredajšom dueli poslal v 13. minúte Antoine Griezmann a ten istý hráč po hodine hry aj stanovil skóre na konečných 2:0.

O niečo pokojnejšie mohol v stredu na trávniku Juventusu Turín pôsobiť Manchester City, ktorý už v minulom kole získal osemfinálovú miestenku. V prípade trojbodového úspechu sa ale mohol stať víťazom D-skupiny, a tým pádom by mal lepšiu východiskovú pozíciu na žrebe. V Turíne však narazil na finalistu vlaňajšej edície a na jediný gól Maria Mandžukiča z 18. minúty odpoveď nájsť nedokázal. O účasť vo vyraďovačke európskeho pohára číslo dva výrazne zabojovala Borussia Mönchengladbach, ktorá zdolala jeho uplynulého víťaza FC Sevilla doma 4:2.

5. kolo skupinovej fázy LM:

A-skupina

/Ľvov/

Šachtar Doneck - Real Madrid 3:4 (0:1)

Góly: 77. a 88. Teixeira (prvý z 11 m), 83. Dentinho - 18. a 70. Ronaldo, 50. Modrič, 52. Carvajal. Rozhodoval: Nijhuis (Hol.)

Malmö FF - Paríž Saint-Germain 0:5 (0:2)

Góly: 3. Rabiot, 14. a 68. Di Maria, 50. Ibrahimovič, 82. Lucas. Rozhodoval: Collum (Škót.)

Manchester United - PSV Eindhoven 0:0

Rozhodovali: Královec - Wilczek (obaja ČR), SLYŠKO (SR)

CSKA Moskva - VfL Wolfsburg 0:2 (0:0)

Góly: 67., 88. Schürrle. Rozhodoval: Rocchi (Tal.)

tabuľka:

1. VfL Wolfsburg 5 3 0 2 6:4 9

2. Manchester United 5 2 2 1 5:4 8

3. PSV Eindhoven 5 2 1 2 6:6 7

4. CSKA Moskva 5 1 1 3 4:7 4

C-skupina

Atletico Madrid - Galatasaray Istanbul 2:0 (1:0)

Góly: 13., 65. Griezmann. Rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

FK Astana - Benfica Lisabon 2:2 (2:1)

Góly: 19. Twumasi, 31. Aničič - 40., 73. Jimenez. Rozhodoval: Buquet (Fr.)

tabuľka:

1. Atletico Madrid 5 3 1 1 9:2 10 *

2. Benfica Lisabon 5 3 1 1 9:6 10 *

3. Galatasaray Istanbul 5 1 1 3 5:9 4

4. FK Astana 5 0 3 2 4:10 3

D-skupina

Borussia Mönchengladbach - FC Sevilla 4:2 (1:0)

Góly: 29. a 83. Stindl, 68. Johnson, 78. Raffael - 82. Vitolo, 90.+1 Banega (z 11 m). Rozhodoval: Škomina (Slov.)

Juventus Turín - Manchester City 1:0 (1:0)

Gól: 18. Mandžukič. Rozhodoval: Brych (Nem.)