LM: Porto a Sevilla postúpili do osemfinále, Dortmund s rekordom

NETKY.SK • 8 December 2016, 07:29 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti FC Porto a FC Sevilla skompletizovali zoznam osemfinalistov Ligy majstrov 2016/2017. Porto si v záverečnom kole skupinovej fázy zabezpečilo postup suverénnym triumfom 5:0 nad Leicesterom City, Seville stačila v Lyone aj bezgólová remíza. V šlágri večera Borussia Dortmund zmazala na ihrisku Realu Madrid dvojgólovú stratu a po remíze 2:2 vyhrala F-skupinu.

Real i Dortmund mali už pred zápasom postup vo vrecku, v prestížnom súboji ale išlo o prvé miesto v skupine a domáci ho potrebovali vyhrať. Vedenia sa ujali po necelej polhodine hry - aktívny Dani Carvajal naservíroval z pravej strany loptu do šestnástky Benzemovi a ten zblízka nezaváhal. Francúzsky útočník osem minút po zmene strán pridal hlavou svoj druhý gól, no potom už úradovali hostia. V 61. minúte znížil Pierre-Emerick Aubameyang a v 88. minúte zariadil pre Dortmund cennú remízu 2:2 i prvenstvo v skupine striedajúci Marco Reus. Borussia zároveň s 21 presnými zásahmi prekonala doterajší rekord Barcelony, Realu a Manchestru United (20) v počte strelených gólov v základnej skupine. V druhom dueli F-skupiny si tretie miesto a pokračovanie v Európskej lige vybojovala Legia Varšava vďaka domácemu triumfu 1:0 nad Sportingom Lisabon.

Porto si postup do vyraďovačky vydláždilo tromi gólmi už v prvom polčase duelu s istým víťazom G-skupiny Leicesterom. Obranu anglického šampióna v úvodnej štvrťhodine prekonali Andre Silva a Jesus Manuel Corona, pred prestávkou pridal efektne tretí gól Yacine Brahimi. Po prestávke spečatili jasný triumf 5:0 Silva z penalty a Diogo Jota, Leicester utrpel prvú prehru v skupine. Iba tretia priečka zostala pre FC Kodaň, ktorému nestačilo ani víťazstvo 2:0 na ihrisku FC Bruggy. V drese hostí vybehol na ihrisko v 57. minúte slovenský reprezentant Ján Greguš.

Priamy súboj o postup z H-skupiny sa hral v Lyone, kde stačilo Seville prehrať aj o jeden gól. Napriek výraznej ofenzívnej aktivite sa domáci Olympique v koncovke ani raz nepresadil a tak sa andalúzsky klub môže po remíze 0:0 tešiť na pondelňajší osemfinálový žreb. Skupinu vyhral Juventus Turín, ktorý potvrdil úlohu favorita v domácom stretnutí s Dinamom Záhreb (2:0). Chorvátsky majster nedal v šiestich zápasoch ani gól a skončil posledný bez bodu a s negatívnym skóre 0:15.

V dueli dvoch postupujúcich tímov z E-skupiny si Bayer Leverkusen poradil doma s AS Monaco 3:0. Tretiu priečku a účasť v šestnásťfinále Európskej ligy si poistil Tottenham Hotspur po víťazstve 3:1 nad CSKA Moskva.

6. kolo skupinovej fázy LM 2016/2017

E-skupina

Bayer Leverkusen - AS Monaco 3:0 (1:0)

Góly: 30. Jurčenko, 48. Brandt, 82. De Sanctis (vlastný). Rozhodoval: Mažeika (Lit.)

Tottenham Hotspur - CSKA Moskva 3:1 (2:1)

Góly: 38. Alli, 45.+1 Kane, 78. Akinfejev (vlastný) - 33. Dzagojev. Rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

konečná tabuľka:

1. AS Monaco 6 3 2 1 9:7 11*

2. Bayer Leverkusen 6 2 4 0 8:4 10*

3. Tottenham Hotspur 6 2 1 3 6:6 7**

4. CSKA Moskva 6 0 3 3 5:11 3

F-skupina

Real Madrid - Borussia Dortmund 2:2 (1:0)

Góly: 28. a 53. Benzema - 61. Aubameyang, 88. Reus. Rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

Legia Varšava - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)

Gól: 30. Guilherme. Rozhodoval: Rocchi (Tal.), ČK. 85. Carvalho (Sporting)

FC Porto - Leicester City 5:0 (3:0)

Góly: 6. a 64. Silva (druhý z 11 m), 26. Corona, 44. Brahimi, 77. Jota. Rozhodoval: Zwayer (Nem.)

FC Bruggy - FC Kodaň 0:2 (0:2)

Góly: 8. Mechele (vlastný), 15. Jörgensen. Rozhodoval: Oliver (Angl.)