LM: Osemfinále bez Manchestru United, 4-gólový Ronaldo a rekordný Real

NETKY.SK • 9 December 2015, 07:30 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti Manchestru United si nezahrajú v jarnom osemfinále Ligy majstrov 2015/2016. V utorňajšom kľúčovom zápase záverečného 6. kola B-skupiny totiž anglický zástupca prehral na pôde VfL Wolfsburg 2:3.

Okrem Wolfsburgu, ktorý s 12 bodmi vyhral skupinu, sa medzi 16 najlepších tímov starého kontinentu prebojoval z druhého miesta PSV Eindhoven, ktorý zvíťazil 2:1 nad CSKA Moskva. Slabou útechou pre ManU je 3. priečka, ktorá im garantuje pokračovanie v 16-finále Európskej ligy UEFA.

V A-skupine mali osemfinálovú miestenku vo vrecku obaja favoriti - Real Madrid aj Paríž Saint-Germain. Real ako istý víťaz skupiny deklasoval doma švédske Malmö FF rekordne 8:0, na čom sa štyrmi gólmi podieľal jeho ofenzívny líder Cristiano Ronaldo. Portugalčan "nasádzal" v šiestich dueloch skupinovej fázy úctyhodných 11 gólov, čím prekonal svoj vlastný rekord (9 gólov) v tejto fáze súťaže zo sezóny 2013/2014. Celkovo má "CR7" v Lige majstrov na konte rekordných 88 gólov. Real drvivým triumfom vyrovnal rekord LM, v sezóne 2007/2008 FC Liverpool zdolal rovnakým výsledkom Besiktas Istanbul.

Francúzsky šampión PSG si aj bez svojho kapitána Thiaga Silvu poradil so Šachtarom Doneck 2:0 po góloch brazílskeho krídelníka Lucasa Mouru a švédskeho útočníka Zlatana Ibrahimoviča. Tretiu priečku a účasť v 16-finále EL si vybojoval Šachtar, ktorý pri rovnosti troch bodov s Malmö mal lepšiu bilanciu vzájomných zápasov ako švédsky tím.

Wolfsburg mohol ísť do vedenia proti Manchestru United už v 3. minúte po šanci Schürrleho, no ten zoči-voči de Geovi vystrelil nad bránu. V 10. minúte vyšiel hosťom ukážkový brejk, na konci ktorého bol Martial a postupová matematika razom hrala v prospech "červených diablov". O štyri minúty to však neplatilo. Rodriguez rozohral voľný priamy kop, loptu poslal do pokutového územia hostí, kde z voleja nezadržateľne skóroval Naldo - 1:1. V 29. minúte po vyšachovaní obrany United udreli domáci druhýkrát, na konci učebnicovej akcie bol Vierinha - 2:1. Duel mal grády, oba tímy ukázali svoje ofenzívne kvality. Hráči United sa pred odchodom do šatní radovali z vyrovnania, lenže regulárny gól Matu srbský rozhodca Mažič po protestoch domácich a po konzultácii so svojím asistentom neuznal pre údajný ofsajd. Po hodine hry dal o sebe vedieť Depay, ale Benaglio jeho pokus zázračne kryl na bránkovej čiare. Na opačnej strane sa do dvoch dobrých príležitostí dostal Schürrle, ale náskok VfL nezvýšil. V 82. minúte sa United dočkali vyrovnania, keď im pomohol vlastný gól Guilavoguiho. V tej chvíli postupový výsledok však trestuhodne stratili už o pár desiatok sekúnd, keď na konečných 3:2 stanovil Naldo.

V C-skupine bola situácia ohľadom postupových kariet uzavretá, Atletico Madrid a Benfica Lisabon si to v priamom súboji rozdali o prvé miesto. Španieli vyhrali 2:1 a budú mať pri žrebe osemfinále výhodnejšiu pozíciu. Z tretej priečky putuje do 16-finále EL Galatasaray Istanbul, ktorému doma stačilo neprehrať s debutantom v súťaži - kazašským šampiónom FK Astana. Duel sa skončil nerozhodne 1:1.

V D-skupine istý postupujúci Manchester City zvíťazil nad Borussiou Mönchengladbach 4:2 a kraľuje tabuľke pred Juventusom Turín - obaja už mali miestenku v osemfinále istú pred záverečnými súbojmi. Talianskeho finalistu uplynulej sezóny tak nemusela veľmi mrzieť prehra 0:1 FC Sevilla, ktorý sa z 3. priečky posunul do EL, kde sa bude pokúšať o zisk zlatého hetriku.

Skupinové boje LM vyvrcholia stredajšími zápasmi v skupinách E-H. Žreb osemfinále sa uskutoční v pondelok 14. decembra o 12.00 SEČ v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

6. kolo skupinovej fázy LM - sumáre:

A-skupina

Paríž Saint-Germain - Šachtar Doneck 2:0 (0:0)

Góly: 57. Lucas, 86. Ibrahimovič. Rozhodoval: Taylor (Ang.)

Real Madrid - Malmö FF 8:0 (3:0)

Góly: 12., 24. a 74. Benzema, 39., 47., 50., 59. Ronaldo, 70. Kovačič. Rozhodoval: Orsato (Tal.)

tabuľka A-skupiny:

1. Real Madrid 6 5 1 0 19:3 16*

2. Paríž St. Germain 6 4 1 1 12:1 13*

3. Šachtar Doneck 6 1 0 5 7:14 3 - EL

4. Malmö FF 6 1 0 5 1:21 3

B-skupina

VfL Wolfsburg - Manchester United 3:2 (2:1)

Góly: 14. a 84. Naldo, 29. Vieirinha - 10. Martial, 82. Guilavogui (vl.). Rozhodoval: Mažič (Srb.)

PSV Eindhoven - CSKA Moskva 2:1 (0:0)

Góly: 78. de Jong, 86. Propper - 75. Dzagojev (z 11 m). Rozhodoval: Borbalan (Šp.)

tabuľka B-skupiny:

1. VfL Wolfsburg 6 4 0 2 9:6 12*

2. PSV Eindhoven 6 3 1 2 8:7 10*

3. Manchester United 6 2 2 2 7:7 8 - EL

4. CSKA Moskva 6 1 1 4 5:9 4

C-skupina

Galatasaray Istanbul - FK Astana 1:1 (0:0)

Góly: 64. Inan - 62. Twumasi. Rozhodoval: Thomson (Škót.)

Benfica Lisabon - Atletico Madrid 1:2 (0:1)

Góly: 75. Mitroglou - 33. Niguez, 55. Vietto. Rozhodoval: Hategan (Rum.)

tabuľka C-skupiny:

1. Atletico Madrid 6 4 1 1 11:3 13*

2. Benfica Lisabon 6 3 1 2 10:8 10*

3. Galatasaray Istanbul 6 1 2 3 6:10 5 - EL

4. FK Astana 6 0 4 2 5:11 4

D-skupina

Manchester City - Borussia Mönchengladbach 4:2 (1:2)

Góly: 16. Silva, 80. a 81. Sterling, 85. Bony - 19. Korb, 42. Raffael. Rozhodoval: Makkelie (Hol.)

FC Sevilla - Juventus Turín 1:0 (0:0)

Gól: 65. Llorente. Rozhodoval: Marciniak (Poľ.)