LM: FK Astana po dráme do play off, Sparta ani Plzeň nepostúpili

NETKY.SK • 6 August 2015, 07:37 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti kazašského majstra FK Astana postúpili do play off prestížnej Ligy majstrov 2015/2016. V stredajšej divokej odvete 3. predkola zvíťazili pred vlastnými divákmi po prestrelke 4:3 a po remíze 0:0 v prvom súboji na pôde fínskeho šampióna sa tešili z účasti v ďalšej fáze.

Do prestávky išli hostia s náskokom 2:1, no domácim sa krátko po zmene strán podarilo vyrovnať zásluhou premenenej penalty Canasa. V 56. minúte skóroval Šomko a Astana smerovala do play off. Prišla však 71. minúta, v ktorej videl domáci Twumasi červenú kartu a hráči HJK vycítili svoju šancu. Dlho sa im nedarilo prekonať súperovho brankára, no v 86. minúte im k tomu pomohol faul Aničiča v šestnástke. Rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý premenil Zeneli a už to vyzeralo, že z postupu sa budú radovať nakoniec Helsinki. Hráči Astany, aj keď v oslabení, však nezložili zbrane a v tretej minúte nastaveného času rozhodol o ich triumfe po rohu Postnikov.

Pred bránami play off ostali futbalisti Sparty Praha, hoci mali stredajší duel dobre rozohraný. Sparta uhrala v prvom zápase na štadióne CSKA Moskva cennú remízu 2:2 a v stredu viedla na domácej pôde v 16. minúte už 2:0. Sľubný náskok však nedokázal udržať. V 34. a 51. minúte skóroval Musa a hralo sa od začiatku. Krátko po hodine hry však videl Matějovský červenú kartu za faul a hráči CSKA ponúknutú výhodu využili. V 76. minúte rozhodol o ich postupe Dzagojev.

Do ďalšej fázy sa nedostal ani druhý český zástupca Viktoria Plzeň, keď po víťazstve v prvom zápase 2:1 prehral doma s Maccabi Tel Aviv 0:2. V drese domácich odohral celý zápas brankár Matúš Kozáčik, Michal Ďuriš naskočil v 58. minúte. Oba české kluby sa tak musia uspokojiť len s play off Európskej ligy UEFA 2015/2016. V LM si nezahrá ani Miroslav Stoch, jeho Fenerbahce Istanbul neprešiel cez Šachtar Doneck, keď v odvete prehral 0:3.

Žreb play off Ligy majstrov sa uskutoční v piatok o 12.00 h v sídle UEFA v Nyone.

odvety 3. predkola LM 2015/2016:

FK Astana - HJK Helsinki 4:3 (1:2)

Góly: 44. Twumasi, 47. Canas (z 11m), 56. Šomko, 90.+3 Postnikov - 4. Jallow, 42. Baah, 86. Zeneli (z 11m), ČK: 71. Twumasi

/prvý zápas: 0:0, do play off postúpila Astana/

FK Karabach Agdam - Celtic Glasgow 0:0

/prvý zápas: 0:1, postúpil Celtic/

Sparta Praha - CSKA Moskva 2:3 (2:1)

Góly: 6. Krejčí, 16. Fatai - 34. a 51. Musa, 76. Dzagojev, ČK: 64. Matějovský (Sparta)

/prvý zápas: 2:2, postúpilo CSKA/

BATE Borisov - Videoton Székesfehérvár 1:0 (0:0)

Gól: 82. Jablonskij, ČK: 60. Luijckx (Videoton)

/prvý zápas: 1:1, postúpil Borisov/

FC Bazilej - Lech Poznaň 1:0 (0:0)

Gól: 90.+1 Bjarnason

/prvý zápas: 3:1, postúpil Bazilej/

FC Bruggy - Panathinaikos Atény 3:0 (0:0)

Góly: 53. Cools, 58. Vazquez, 82. Oulare

/prvý zápas: 1:2, postúpili Bruggy/

Malmö FF - Red Bull Salzburg 3:0 (3:0)

Góly: 7. Djurdič, 14. Rosenberg, 42. Rodič, ČK: 64. Adu (Malmö)

/prvý zápas: 0:2, postúpilo Malmö/

Partizan Belehrad - Steaua Bukurešť 4:2 (1:2)

Góly: 8. Babovič, 60. Jevtovič, 69. Živkovič, 90.+1 Trujič - 11. Muniru, 33. Hamroun, ČK: 48. Varela (Steaua)

/prvý zápas: 1:1, postúpil Partizan/

Šachtar Doneck - Fenerbahce Istanbul 3:0 (1:0)

Góly: 25. Gladkyj, 65. Srna (z 11m), 68. Teixeira, ČK: 90.+3 Kjaer (Fenerbahce)