9. aug. 2022Ľubomíra
BratislavaBratislava 19°
Hráči Lipska oslavujú gól Marcela Sabitzera v odvete osemfinále Ligy majstrov vo futbale.
11.03.2020 11:31 Futbal
Lipsko vyradilo Tottenham, štyri góly Iličiča pri postupe Atalanty

BRATISLAVA - Futbalisti RB Lipsko a Atalanty Bergamo postúpili do štvrťfinále Ligy majstrov. Lipsko vyradilo finalistu uplynulého ročníka Tottenham Hotspur, keď domácim triumfom 3:0 potvrdilo výhru 1:0 z prvého zápasu. Atalanta na ihrisku Valencie vyhrala 4:3 vďaka štyrom gólom Slovinca Josipa Iličiča, už do odvety išla s výrazným náskokom 4:1.

Lipsko sa vo svojej tretej sezóne v európskych klubových súťažiach dostalo už medzi osem najlepších celkov súťaže. Sľubný náskok z Londýna podčiarkol v odvete už v priebehu 22 minút dvoma gólmi rakúsky reprezentant Marcel Sabitzer.

Lipsko si strážilo svoj náskok

Kapitán tímu najskôr po desiatich minútach strelou spoza šestnástky otvoril skóre a potom po veľkej chybe pravého obrancu Serga Auriera a centri Angelina zvýšil hlavou na 2:0.

Tottenham tak bol z hry o postup prakticky vyradený, tesne pred prestávkou ho ešte po strele Patrika Schicka pred tretím inkasovaným gólom zachránil brankár Hugo Lloris.

Ani po zmene strán Lipsko súpera do veľkých šancí nepúšťalo a pohodlne si strážilo svoj náskok. Až štvrťhodinu pred koncom mal brankár domácich Péter Gulácsi opäť prácu, no pokus Dele Alliho smeroval priamo do jeho rúk. Jednoznačnú výhru domácich 3:0 napokon spečatil tesne po svojom príchode na ihrisko striedajúci Emil Forsberg v 87. minúte.

Atalanta pokračuje v úspešnej debutovej sezóne v Lige majstrov. Pred prázdnymi tribúnami štadióna Mestalla ju poslal do náskoku už v 3. minúte z pokutového kopu Josip Iličič strelou do stredu bránky, keď predtým práve jeho v šestnástke podrazil Mouctar Diakhaby.

Domáci mohli o chvíľu odpovedať, ale brankár Marco Sportiello predviedol parádny zákrok po strele Rodriga. Valencia ale vyrovnala v 21. minúte - postaral sa o to Kevin Gameiro, ktorý sa k lopte dostal sám pred brankárom a pohodlne ju poslal do siete.

Ďalšia penalta v prospech hostí

Diakhaby sa ale postaral aj o ďalšiu penaltu v prospech hostí, keď v pokutovom území zahral rukou a Iličič opäť z bieleho bodu zabezpečil v 43. minúte Atalante vedenie 2:1.

Cez prestávku kouč domácich stiahol z hry Diakhabyho a Valencia za chvíľu vyrovnala aj druhýkrát - Ferran Torres poslal z pravej strany center priamo na hlavu Gameira a ten svojim druhým zásahom upravil skóre na 2:2.

Torres v 67. minúte dostal španielsky tím do náskoku 3:2 šikovným lobom spoza šestnástky ponad vybiehajúceho Sportiella, ale Iličič sa už o štyri minúty neskôr dočkal hetriku. V šestnástke sa uvoľnil a presne k ľavej žrdi vyrovnal na 3:3. Iličič napokon v 82. minúte svojim štvrtým presným zásahom zariadil triumf Atalanty.

Odvety osemfinále LM 2019/2020:

RB Lipsko - Tottenham Hotspur 3:0 (2:0)

Góly: 10. a 22. Sabitzer, 87. Forsberg. Rozhodoval: Del Cerro Grande (Šp.), ŽK: Laimer, Sabitzer - Sessegnon, Winks, Tanganga, Alli, 42.146 divákov

Lipsko: Gulácsi – Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Mukiele (55. Adams), Laimer, Sabitzer (87. Forsberg), Angelino – Nkunku (59. Haidara), Schick, Werner

Tottenham: Lloris – Aurier (90.+1 Walcott), Alderweireld, Tanganga, Sessegnon – Dier, Winks – Lo Celso (80. Fernandes), Alli, Lamela – Lucas Moura

/prvý zápas: 1:0, postúpilo Lipsko/

FC Valencia - Atalanta Bergamo 3:4 (1:2):

Góly: 21. a 51. Gameiro, 67. Torres - 3., 43., 71. a 82. Iličič (prvé dva z 11 m). Rozhodoval: Hategan (Rum.), ŽK: Coquelin, Diakhaby, Kondogbia, Wass - Freuler, bez divákov

Valencia: Cillessen – Wass, Coquelin (74. Čeryšev), Diakhaby (46. Guedes), Gaya – Torres, Parejo, Kondogbia, Soler – Gameiro, Rodrigo (79. Florenzi)

Atalanta: Sportiello – Djimsiti, Caldara, Palomino – Hateboer, de Roon (45. Zapata), Freuler, Gosens – Pašalič (83. Tameze) – Iličič, Gomez (78. Malinovskij)

/prvý zápas: 1:4, postúpila Atalanta/

Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska