Lídri Spojených štátov a Kuby spečatia obnovu vzťahov po takmer 55 rokoch

NETKY.SK • 9 Apríl 2015, 13:50 • 2 min
Lídri Spojených štátov a Kuby spečatia obnovu vzťahov po takmer 55 rokoch

HAVANA/WASHINGTON 9. apríla (SITA) - Prezidenti Spojených štátov a Kuby na summite Organizácie amerických štátov začínajúcom sa v piatok v Paname plánujú vzájomným historickým stretnutím otvoriť novú kapitolu vzťahov medzi oboma krajinami.

slovakia

left justify in out

USA a Kuba prerušili vzájomné kontakty na prelome 50. a 60. rokov, keď revolúcia vedená Fidelom Castrom, bratom súčasného kubánskeho prezidenta Raúla, na druhý pokus zosadila Američanmi podporovanú vojenskú vládu autoritatívneho lídra Fulgencia Batistu. O tri roky neskôr v reakcii na znárodnenie majetku amerických občanov a spoločností na Kube uvalila vláda vo Washingtone na ostrov obchodné embargo. Kuba sa následne pridala na stranu Sovietskeho zväzu a v roku 1963, po objavení sovietskych rakiet na jej územím, stála v centre najväčšej krízy v rámci studenej vojny.

 

Vzťahy medzi Kubou a USA uviazli na dlhé desaťročia na mŕtvom bode a nezmenil na tom nič ani rozpad Sovietskeho zväzu a koniec studenej vojny na prelome 80. a 90. rokov. Zmena nenastala ani po odstúpení Fidela z prezidentského postu, ktorý v roku 2008 prevzal Raúl. Krajine sa totiž dostávalo širokej podpory zo strany na ropu bohatej Venezuely. Prelom prišiel až v decembri 2014, keď Barack Obama spoločne s Castrom oznámili začiatok rokovaní o obnovení vzťahov. Výsledkom by malo byť otvorenie veľvyslanectiev v Havane a Washingtone, uvoľnenie obchodných a cestovných obmedzení či zavedenie priameho telefonického a leteckého spojenia. Kľúčovú úlohu podľa Bieleho domu zohral Vatikán na čele s pápežom Františkom. 

 

Najspornejším bodom prebiehajúcich kubánsko-amerických rokovaní je oblasť ľudských práv. Spojené štáty totiž dlhodobo žiadajú, aby marxisticko-leninistický režim na Kube založený na vláde jednej strany zlepšil ľudskoprávne pomery v krajine. Havana so zasahovaním do vnútorných záležitostí krajiny nesúhlasí a do Washingtonu odkázala, aby sa zaoberal radšej vlastným ľudskoprávnymi záležitosťami. Ako príklad uviedla rasovo motivované nepokoje vo Fergusone v roku 2014. Havana žiada aj vyňatie z amerického zoznamu podporovateľov terorizmu. 

 

Lídri USA a Kuby sa naposledy stretli tvárou v tvár ešte v roku 1956. Bolo takisto v Paname - za Kubu to bol Batista, za USA prezident Dwight Eisenhower. Obama a Castro sa síce stretli ešte počas pohrebu juhoafrického exprezidenta Nelsona Mandelu v decembri 2013, no iba si podali ruky.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies