Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Doktor Zaki Sleiman.
Doktor Zaki Sleiman.
23.09.2021 09:35 Zahraničie
V Libanone nie je benzín. Lekár musel uháňať na bicykli niekoľko kilometrov ku komplikovanému pôrodu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.09.2021 09:35 Zahraničie

V Libanone nie je benzín. Lekár musel uháňať na bicykli niekoľko kilometrov ku komplikovanému pôrodu!



BEJRÚT – Libanon sa už niekoľko rokov borí s hospodárskou krízou. V krajine je nedostatok základných surovín – benzínu, liekov i potravín.


Dramatickú situáciu dokonale ilustruje príbeh pôrodného lekára Zakiho Sleimana, ktorého privolali k problematickému pôrodu. Keďže odmietol vyčkávať dlhé rady na čerpacích staniciach alebo palivo kupovať na čiernom trhu, k rodičke bol nútený prísť na bicykli. Informovali o tom Dobrenoviny.sk. 

 

Skúsený mladý lekár oblečený v cyklistickom drese a helmou na hlave po úspešnom pôrode na svojom Facebooku zdieľal fotografiu s novorodencom. „Nechaj si túto fotografiu, chlapček. Jedného dňa ti rodičia povedia, že tvoj lekár prišiel do nemocnice na bicykli, pretože si sa narodil v dobe nedostatku benzínu, liekov, elektriny aj jedla, v krajine, kde žije deväťdesiat percent občanov bez dôstojnosti,“ napísal lekár v príspevku.

 

 

Priblížil, že pre krízu v krajine sa v nemocniciach boria s nedostatkom personálu, liekov a výpadkami elektrickej energie. Pre chýbajúci benzín v Libanone sa zároveň pacienti nevedia dostať včas do nemocníc. Podobné situácie zažívajú aj lekári, ktorí sa nevedia dostať k urgentným prípadom. Pôrodník má šťastie v nešťastí, pracuje na súkromnej klinike, kde sú podmienky ešte obstojné.

 

Horšie sú na tom v štátnym nemocniciach, kde ľudia musia čakať na ošetrenie aj niekoľko hodín. Podobne ako všetky suroviny či služby v krajine rapídne zdraželi aj pôrody na súkromných klinikách, za ktoré si budúci rodičia zaplatia viac ako 20 tisíc dolárov. „Väčšina ľudí bude musieť ísť do štátnych nemocníc, kde je úroveň starostlivosti minimálna,“ zhodnotil. 

 

 

Na pokraji chudoby sa v Libanone ocitli milióny ľudí. V minulosti to však takéto dramatické nebolo. Krajina prosperovala do konca 80. rokov, kedy sa dokonca označovala ako Paríž Stredného východu. Po občianskej vojne sa už nedokázala vrátiť na túto úroveň. Krízu prehĺbil začiatkom septembra minulého roka aj výbuch v prístavnom sklade s dusičňanom amónnym, ktorý doslova zrovnal časť Bejrútu so zemou. 

 

„Narodil som sa počas vojny a teraz zažívam ten istý príbeh znova a znova. Dieťa na fotografii bude s najväčšou pravdepodobnosťou čakať rovnaký osud,“ uzavrel lekár Sleiman.



reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková, Dobrenoviny.sk

Foto:  Facebook/



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok