Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Lesníci v októbri spoločne vysadili na oplotenej ploche s výmerou jedného hektára 800 krytokorenných sadeníc duba zimného.
Lesníci v októbri spoločne vysadili na oplotenej ploche s výmerou jedného hektára 800 krytokorenných sadeníc duba zimného.
20.12.2019 08:29 Environetky
Lesníci i ochranári spolu zachraňujú vzácnu Ordzoviansku dubinu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.12.2019 08:29 Environetky

Lesníci i ochranári spolu zachraňujú vzácnu Ordzoviansku dubinuSPIŠSKÁ NOVÁ VES – Spolupráca ochranárov a lesníkov na záchrane vzácnej Ordzovianskej dubiny na Spiši pokračuje.


Pracovníci spoločnosti Pro Populo Poprad, obhospodarujúcej lesy Spišského biskupstva a ochrancovia prírody zo Správy Národného parku (NP) Slovenský raj sa dohodli na zachovaní vzácneho ekotypu duba zimného v tejto lokalite. Zamestnanci oboch subjektov v októbri spoločne vysadili na oplotenej ploche s výmerou jedného hektára 800 krytokorenných sadeníc duba zimného. 

 

Informoval o tom vedúci lesnej výroby Tomáš Hutyra s tým, že s prácou pokračovali aj v decembri, keď spoločne vyznačili tzv. výchovný zásah.

 

„Rozhodli sme demonštrovať záujem vlastníka, Spišského biskupstva, na zachovaní pôvodných lesov pestovaním duba zimného z genetického materiálu, ktorý je tu stáročia a je pre túto lokalitu špecifický. So Správou NP Slovenský raj dlhodobo úspešne spolupracujeme nielen na tomto projekte. Naša spolupráca je dôkazom toho, že ak si sadnú za rokovací stôl odborníci a dokážu si vydiskutovať problémy, tak nachádzajú riešenia prospešné pre prírodu aj spoločnosť,“ skonštatoval riaditeľ a konateľ spoločnosti Pro Populo Poprad Jozef Jendruch.

 

 

Hutyra dodal, že cieľom vyznačenia výchovného zásahu v oplôtku v Ordzovianskej dubine je sledovanie reakcií zmladenia a podsadieb na rôzne stupne odclonenia porastu.

 

„Ďalej chceme pozorovať aj hrúbkový prírastok pozitívne podporených jedincov duba a vývoj ich koruny, ako aj vývoj synúzie bylinného krytu na rôzne odclonených plochách v rámci oplôtku,“ objasnil Hutyra. Vyznačovanú plochu jedného hektára rozdelili na štyri pracovné polia. Prvé ostane bez zásahu, v druhom bude zrealizovaný 15-percentný zásah, v treťom 30-percentný a vo štvrtom 50-percentný výchovný zásah.

 

V rôznych stupňoch zásahu budú lesníci postupovať negatívnym výberom, čiže odstraňovaním nekvalitných a poškodených jedincov, dvojákov a nežiaducich drevín, akou je napríklad osika.

 

Realizovať budú tiež tzv. pozitívny výber, teda podporu kvalitných úrovňových a nadúrovňových jedincov duba a podporu všetkých jedincov jedle, bez ohľadu na ich vertikálne postavenie. „Samotná výchovná ťažba bude zrealizovaná smerovou stínkou len pri dostatočnej snehovej pokrývke minimálne 15 centimetrov, aby nedošlo k poškodeniu prirodzeného zmladenia jedle a podsadby duba,“ dodal Hutyra s tým, že sortimenty vyťaženého dreva budú priblížené šetrným spôsobom s využitím koňa.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok