Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.11.2019 07:39 Zaujímavosti
Lekári prvýkrát pacientovi nahradili krv studeným soľným roztokom, aby ho zachránili
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2019 07:39 Zaujímavosti

Lekári prvýkrát pacientovi nahradili krv studeným soľným roztokom, aby ho zachrániliLekári z univerzity v Marylande prvýkrát vykonali operáciu, pri ktorej u človeka navodili takmer úplné zastavanie životných funkcií, aby pacienta zachránili.


Vykonali v podstate anabiózu, teda obmedzili životné funkcie pacienta na úplné minimum. Ak sa postup osvedčí, mohol by predstavovať revolúciu v operáciách akútnych traumatických stavov.

 

Doktor Samuel Tisherman z Marylandskej medicínskej univerzity oznámil v pondelok podľa New Scientist na lekárskom sympóziu v New Yorku, že vykonali ERP (emergency preservation and Resuscitation) na pacientovi. Neoznámil však, či pacient prežil ani nič bližšie o jeho zdravotnom stave. 

 

 

Pokiaľ dôjde k strelnému či bodnému poranenia a zasiahnu sa dôležité časti tela, môže nastať vykrvácanie aj v priebehu pár minút a šance na záchranu zraneného sú minimálne.

 

Telo stráca veľké množstvo krvi, tým sa narúša distribúcia kyslíka po organizme v dôsledku čoho mozog a bunky umierajú po pár minútach. Ak mozog nemá prísun kyslíka, do 5 minút nastávajú jeho nezvratné poškodenia.

 

 

Táto nová technika by sa mala vykonávať na ľuďoch, ktorí majú v dôsledku akútnych poranení šancu len 5% na prežitie, pretože stratili 50% krvi a zastavilo sa im srdce.

 

ERP zahŕňa rýchle ochladenie pacienta na približne 10 až 15 stupňov Celzia. Jeho krv sa nahradí studeným soľným roztokom, v dôsledku čoho sa jeho mozgová aktivita takmer úplne zastaví. Potom je pacient odpojený od chladiaceho zariadenia a telo, ktoré by bolo za všetkých iných okolností klasifikované ako mŕtve, sa presunie na operačnú sálu.

 

Chirurgovia majú potom približne dve hodiny na to, aby vykonali operáciu s cieľom záchrany života. Následne sa roztok nahradí krvou, organizmus sa zahreje a znova "naštartuje".

 

Pri normálnej telesnej teplote bunky potrebujú neustály prísun kyslíka, aby produkovali energiu. Ak však dôjde k zníženiu teploty, zastavujú sa chemické procesy v tele a to potrebuje menej kyslíka. Vďaka tomu sa dá predĺžiť nevyhnutný čas na záchranu.

 

 

Operácia bola schválená americkým úradom pre správu potravín a liečiv FDA a to tak, že ju vylúčila z povinnosti súhlasu od pacienta, pretože v dôsledku zranenia je nemožné, aby mohol udeliť súhlas. Navyše, je to jediná možnosť ako takého pacienta zachrániť.

 

Prechádzajúce výskumy na ošípaných dokázali, že je možné ich takto ochladiť a následne resuscitovať a to aj po troch hodinách od začiatku ochladzovania.

 

Metóda má samozrejme aj veľa rizík, ktoré zahŕňajú poškodenie buniek a narušenie chemických procesov v nich, najmä pri zahrievaní organizmu. Podľa lekárov je prvá operácia významný krok no musia zistiť, či táto technika naozaj funguje tak ako dúfajú a ako ju bude možné aj uplatňovať.reklama


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok