Lekári operujú tínedžerov s ťažkým zakrivením chrbtice novými metódami

NETKY.SK • 10 Október 2015, 13:49 • 2 min
Lekári operujú tínedžerov s ťažkým zakrivením chrbtice novými metódami

BRATISLAVA - Tínedžeri s ťažkým pokrivením chrbtice dokážu sedieť v pravom uhle po operácii už na tretí či štvrtý deň. Pomohli im k tomu nové metódy, ktoré využívajú lekári detskej nemocnice na bratislavských Kramároch.

slovakia

left justify in out

Pred ich používaním vedeli sedieť v pravom uhle asi dva mesiace po zákroku.

Modernejšie metódy používajú lekári od roku 2013. Odvtedy takto operovali asi 100 pacientov s takzvanou idiopatickou skoliózou. Zakrivenie chrbtice dosahovalo u nich asi v 13. roku života v priemere 60 stupňov takzvaného Cobbovho uhla. Po operácii sa to upravilo na 12 stupňov.

 

"Výhodou nových metód je okrem včasného sedu aj fakt, že pacienti už nie vždy musia nosiť pooperačné doliečovacie korzety," povedal Boris Liščák, vedúci lekár Detskej ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

 

Lekári tiež v operačnej sále minimalizovali röntgenové žiarenie či používajú neuromonitoring v kombinácii s navigačnou sondou. Využívajú systém takzvanej cluster techniky, teda derotácie po jednotlivých skupinách skrutiek. Prácu im zjednodušujú aj vopred namodelované repozičné tyče montáží v rôznych dĺžkach. Operácie tohto typu trvajú aj niekoľko hodín, nové metódy však skracujú ich trvanie.

 

Mladí pacienti po operácii niekedy "narastú" o osem až deväť centimetrov. "Rodičom hovoríme, že dieťa rástlo do skoliózy. Ich výška sa nezvyšovala, o to viac sa deťom krivil chrbát," konštatoval Liščák. Operácia zakrivenej chrbtice je niekedy nevyhnutnosťou, nie všetko sa podľa neho dá vyriešiť rehabilitáciou či korzetom. Tínedžeri sú po zákroku hospitalizovaní v nemocnici asi týždeň.

 

Lekári z kliniky sú celosvetovo uznávaní odborníci. Chodia prednášať na rôzne zahraničné workshopy, konferencie či kongresy. V detskej nemocnici individuálne školia domácich aj zahraničných lekárov na tému komplexnej liečby deformít chrbtice. "Našou ambíciou je na našom pracovisku školiť skupinovo," povedal Liščák.

 

Skolióza je zakrivenie chrbtice nad desať stupňov. Vybočená je buď vľavo, alebo vpravo. Meria sa v stupňoch podľa Cobbovho uhla. "Deformita postihuje asi tri percentá populácie, pričom asi pre 0,3 percenta chorých môže byť ochorenie závažne invalidizujúce," dodal. Predpokladom na skoliózu je možný výskyt v rodine, rýchly rast či jednostranné športy.

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies