Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. apr. 2023Zita
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
31.05.2022 11:43 Domov
Lekári budú môcť vystaviť elektronickú práceneschopnosť, má hlavne šetriť čas
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.05.2022 11:43 Domov

Lekári budú môcť vystaviť elektronickú práceneschopnosť, má hlavne šetriť časBRATISLAVA – Od 1. júna budú môcť lekári vystaviť elektronickú práceneschopnosť (ePN), vďaka čomu pacienti vybavia všetky administratívne záležitosti elektronicky.


Komunikácia medzi lekármi, Sociálnou poisťovňou, poistencom a zamestnávateľom bude online a po návšteve lekára tak občan nebude mať žiadne povinnosti voči zamestnávateľovi ani Sociálnej poisťovni. „Elektronická PN je významnou službou štátu, prvou svojho rozsahu, pri ktorej povinné kroky nemusí vykonávať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady,“ priblížil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko. Ide o jej spoločný projekt s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), ktorý má byť náhradou päťdielneho papierového tlačiva dočasnej PN od návštevy lekára po vyplatenie príjmu a sociálnych dávok.

 

 

Ak lekár využíva ePN, odošle informáciu o práceneschopnosti elektronicky do NCZI, odkiaľ sa potrebné údaje dostanú do Sociálnej poisťovne. Tá ich sprístupní občanovi aj zamestnávateľovi. Zároveň už občan nebude v poisťovni podávať osobitú žiadosť o nemocenské. Samotné vystavenie ePN lekárom bude automaticky považované za žiadosť o dávku a poisťovňa nárok na dávku posúdi a vybaví.

 

„Najväčšou výhodou ePN je úspora času. Predstavme si, že vďaka ePN 160 000 ľudí na Slovensku ušetrí jeden pracovný deň, ktorý môže venovať rodine, vzdelávaniu namiesto vybavovania PN,“ skonštatoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

 

 

Poistenec si zároveň bude môcť skontrolovať svoju ePN sám online. Poistenci, ktorí majú aktivovaný prístup do Elektronického účtu poistenca (EÚP) v e-službách poisťovne, budú mať k dispozícii aj informácie o stave vybavenia ich dávky, budú tiež môcť dopĺňať alebo meniť nejaké informácie. Ide napríklad o zmenu pobytu počas práceneschopnosti či zmenu bankového účtu, na ktorý sa má výplata poslať.

 

Zmenu priniesla novela zákona o sociálnom poistení, pričom ide o ďalšiu službu v rámci elektronického zdravotníctva a digitalizácie služieb. Počas prechodného obdobia bude v platnosti duálny systém potvrdzovania PN, bude tak súčasne platiť papierová a elektronická forma. Všeobecný lekár bude môcť vystavovať papierové potvrdenia o PN do 31. mája 2023. Od roku 2024 sa do systému zapoja aj lekári špecialisti.

 

Možno vá zaujme: Zo slovensko-ukrajinskej hranice sťahujeme sanitky, uviedol Lengvarskýreklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok