Lavrov upozorňuje na znepokujúcu humanitárnu situáciu v irackom Mósule, ľudia sú bez jedla a vody

NETKY.SK • 14 Marec 2017, 12:55 • 2 min
Lavrov upozorňuje na znepokujúcu humanitárnu situáciu v irackom Mósule, ľudia sú bez jedla a vody

MOSKVA - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil dnes humanitárnu situáciu v irackom meste Mósul za veľmi znepokojujúcu.

slovakia

left justify in out

Lavrov podľa agentúry RIA Novosti súčasne apeloval na novinárov i pracovníkov organizácií OSN, ktoré sú zodpovedné za humanitárnu pomoc pre krízové oblasti, aby o situácii v Mósule podávali objektívne svedectvo.

Boje o Mósul, ktorý je hlavným mestom severoirackej provincie Ninive, sa začali 17. októbra. Dobyť mesto spod kontroly Islamského štátu (IS) sa usilujú príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek i Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi. V januári sa podarilo militantov IS vytlačiť z východnej časti mesta. Miestom bojov je momentálne západný sektor Mósulu.

Agentúra Reuters informovala, že boje v západnej časti Mósulu, prerušené v pondelok kvôli nepriaznivému počasiu, sa dnes opäť obnovili, pričom sú veľmi intenzívne. Cieľom vládnych jednotiek je zmocniť sa Starého mosta cez rieku Tigris (známeho tiež pod názvom Železný most) a zosilniť obkľúčenie islamistov v Starom meste.

Železný most spája Staré mesto s východnou časťou Mósulu. Ak sa irackým vládnym silám podarí dobyť ho, budú mať v meste pod kontrolou tri z piatich mostov cez Tigris. Všetky mosty sú pritom poškodené alebo zničené, buď islamistami, alebo počas náletov spojeneckých lietadiel.

V čase prebiehajúcich bojov západnú časť mesta naďalej opúšťajú tam žijúci civilisti. Vojaci týchto utečencov prepravujú nákladnými autami do bezpečnejších oblastí.

Mnohí utečenci v rozhovoroch pre Reuters uviedli, že dobytiu ich štvrte predchádzali prudké boje sprevádzané ostreľovaním zo strany IS. Dodali tiež, že nemali čo jesť.

"Žili sme na vode s roztlačenými paradajkami," uviedol pre Reuters jeden z utečencov. Ašraf Alí, ktorému sa podarilo ujsť so ženou i deťmi, vysvetlil, že "Dáiš (IS) od nás chcel, aby sme sa presunuli do ich oblastí (v meste), ale keď prišla (iracká vládna) armáda, ušli sme".

Od začiatku operácie vládnych síl v Mósule - v októbri minulého roku - Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) registruje 200.000 presídlených obyvateľov Mósulu, pričom len v posledných dvoch týždňoch ich odtiaľ ušlo 65.000.

Nemenovaný veliteľ irackej armády, ktorý riadi presun utečencov, pre Reuters uviedol, že "kamkoľvek vstúpime, civilisti opúšťajú svoje domovy". "Snažia sa odísť, lebo v oblasti, kde žijú, nie sú ani potraviny, ani zásobovanie," vysvetlil.

"Bolo to ako zlý sen. Ale už je to za nami. To sa ani nedá opísať. Ani voda, ani jedlo, nič," povedal pre Reuters istý obyvateľ jednej z oslobodených mósulských štvrtí.

Strata Mósulu bude pre IS veľkým úderom. Je to najväčšie mesto, aké islamisti ovládli, odkedy sa ich vodca abú Bakr Baghdádí označil aj za hlavu ich samozvaného kalifátu vyhláseného na dobytých územiach Iraku a Sýrie. Tento kalifát vyhlásil Baghdádí v lete 2014 práve v jednej z mešít Mósulu.




 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies