Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.01.2019 15:25 Environetky
Kvôli otepľovaniu je u rastlín spomalená tvorba kyslíka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.01.2019 15:25 Environetky

Kvôli otepľovaniu je u rastlín spomalená tvorba kyslíkaBRATISLAVA - Podľa štúdie prestížneho časopisu Nature rastliny prijímajú stále menšie množstvo emisií a skleníkových plynov, ako to bolo doteraz. Bude to mať zrejme vplyv aj na urýchľovanie klimatických zmien.


Oxid uhličitý (CO2) je plyn, ktorý sa na zemi bežne vyskytuje. okrem iného sa podieľa aj pri vzniku skleníkového efektu. Skleníkový efekt je názov pre jav spočívajúci v ohriatí nižších vrstiev atmosféry v dôsledku toho, že atmosféra cez deň prepúšťa krátkovlnné slnečné žiarenie k zemskému povrchu a v noci pomerne efektívne pohlcuje dlhovlnné žiarenie Zeme a otepľuje sa. Podobný úkaz možno pozorovať v skleníkoch, odtiaľ pochádza názov.

 

 

Nárast jeho podielu v ovzduší je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania. Pre človeka je smrteľný, avšak rastliny ho používajú pri procese fotosyntézy. Rastlina príjme CO2 a vylučuje kyslík spoločne so zeleným farbivom (chlorofyl). Dnes rastliny a pôda po celom svete absorbujú zhruba štvrtinu všetkých skleníkových plynov, ktoré ľudia uvoľňujú do ovzdušia. Takýmto spôsobom pomáhajú našej planéte vyhnúť sa niektorým z najhorších účinkov klimatických zmien. ideálna situácia by nastala vtedy, pokiaľ by rastliny začali prijímať čoraz väčšie množstvo CO2 a teda by sa vyprodukovalo aj viac kyslíku. Táto možnosť sa môže ale hneď vylúčiť. v súčasnosti je to ešte horšie ako predtým, pretože zeleň aj pôda zvládajú absorbovať menej ako niekedy, čo bude mať za následok zrýchlenia klimatických zmien.

 

 

Ide o začarovaný kruh, pri ktorom sú rastliny znehodnocované dlhým suchom a nedostatkom živín z pôdy. To zase vedie k menšiemu prijímaniu skleníkových plynov a k otepľovaniu. Vďaka vyšším teplotám sú zároveň aktívnejšie aj organizmy, ktoré žijú v zemi. Tie uvoľnujú do ovzdušia stále viac oxidu uhličitého, ktorý už ale nemá kto spracovať. 

 

 

Podľa vedcov to môže viesť k extrémnym výkyvom počasia, kedy sa obdobia sucha budú striedať s obdobiami dažďov. Takéto extrémy rastlinám však nepomôžu. Každý extrém, ktorý sa aj vo svojom zárodku najprv javí ako niečo dobré, je v celkovom dôsledku na škodu. 

 reklama


Zdroj: L.Č. netky.sk

Foto:  Pixabay, pexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok