Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Kvalita vzduchu v Bratislave je nízka, nutné je investovať aj do vodárenskej infraštruktúry
Kvalita vzduchu v Bratislave je nízka, nutné je investovať aj do vodárenskej infraštruktúry
26.11.2019 14:12 Environetky
Kvalita vzduchu v Bratislave je nízka, nutné je investovať aj do vodárenskej infraštruktúry
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.11.2019 14:12 Environetky

Kvalita vzduchu v Bratislave je nízka, nutné je investovať aj do vodárenskej infraštruktúryBRATISLAVA – V niektorých častiach hlavného mesta Slovenska je ovzdušie nadmerne znečistené, nutné je investovať aj do vodárenskej infraštruktúry.


Podľa iniciatívy Za čisté ovzdušie dýchajú Bratislavčania vzduch, ktorý môže vážne ohrozovať ich zdravie. Od 19. do 29. novembra iniciatívna monitorovala kvalitu ovzdušia v hlavnom meste. Prvý týždeň meraní ukázal, že na niektorých miestach v hlavnom meste sa v ovzduší nachádza takmer 180 000 ultra jemných častíc na centimeter kubický. Zdraviu škodlivé sú pritom všetky hodnoty nad 20 000 týchto častíc na centimeter kubický. V hlavnom meste sú problémy aj s vodárenskou infraštruktúrou, ktorá je podľa prevádzkovateľa zastaralá. 

 


Skúmané miesta

Prieskum v hlavnom meste vykonáva iniciatíva v spolupráci s občianskym združením Cyklokoalícia na základných školách na Novohradskej a Vazovovej ulici, Hodžovom námestí, Trnavskom a Račianskom mýte a v interiéri aj exteriéroch evanjelickej školy na Palisádach.
 

Vplyv na zdravie

Zvýšené hodnoty ultra jemných častíc namerali na všetkých miestach. Najväčšie znečistenie zaznamenali na Trnavskom mýte, kde počet častíc prekročil normu takmer osemnásobne. Ultračastice sú pre ľudský organizmus nebezpečné, pretože ľudské telo si voči nim nedokáže vytvoriť protilátky. Častice sa začnú usadzovať v organizme a môžu spôsobovať tzv. neurotoxicitu, ktorá sa prejavuje zápalmi a môže vyústiť do srdcovo-cievnych a dýchacích ochorení či nádorových ochorení mozgu.

 


 

Opatrenia štátu považuje iniciatíva za nedostatočné

Najvyššia nameraná hodnota na križovatke pred evanjelickou základnou školou dosahovala 80 000 ultra jemných častíc na centimeter kubický, na Vazovovej ulici ich bolo 70 000. "Merania v Bratislave sme zámerne načasovali tak, aby sa prekrývali s konferenciou EU Clean Air Forum, ktorá bude tento týždeň prebiehať v Bratislave. Ľudia sú často strašení tým, že ročne u nás zomrie 4 000 ľudí v dôsledku zlého ovzdušia. V skutočnosti ale poriadne nevieme, čo vlastne dýchame. Chýbajú nám kvalitné dáta, na základe ktorých by sme vedeli vyhodnocovať kvalitu ovzdušia. Opatrenia zo strany štátu preto považujeme za absolútne nedostatočné," uviedla Dana Mareková z iniciatívy Za čisté ovzdušie.
 

Iniciatíva žiada systémové riešenia

Výsledky výskumu poskytnú jeho realizátori Magistrátu hlavného mesta SR aj Ministerstvu životného prostredia. Ministerstvo sa aktuálnou situáciou ovzdušia síce zaoberá, iniciatívna však jeho opatrenia považuje za nedostatočné. Apelujú na MŽP, žiadajú systémové riešenia a dodávajú, že o zvýšenie kvality ovzdušia musia dbať aj firmy a občania. Problém s kvalitou ovzdušia totiž podľa iniciatívy nie je iba v Bratislave, ale týka sa celého územia SR.

 

 

Zastaralá vodárenská infraštruktúra

Riaditeľ komunikácie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti  Peter Podstupka uviedol, že vodáreň potrebuje stovky miliónov eur na obnovu vodárenskej infraštruktúry v hlavnom meste. Dôvodom je, že sa do nej dlhodobo neinvestovalo. Celkový investičný dlh presahuje 271 miliónov eur. Podľa BVS je dnes za hranicou svojej teoretickej životnosti viac ako 250 kilometrov vodovodných potrubí a približne 400 kilometrov kanalizačných sietí.

 


"Ak nepríde k zmene prístupu investícií do infraštruktúry, nastane v najbližších rokoch dramatický nárast počtu mimoriadnych udalostí, čo na jednej strane skomplikuje dodávku pitnej vody a odvod splaškovej vody v celom regióne, a na druhej strane sa zvýšia náklady na opravy, ktoré sú pri haváriách vždy vyššie ako pri plánovaných opravách," upozornil Podstupka s tým, že ak sa k zanedbaným investíciám do obnovy priráta aj suma potrebná na investície do ďalšieho rozvoja, celková čiastka presiahne 600 miliónov eur.

 


"Nie je možné sa donekonečna spoliehať na to, že staré potrubia ešte jeden rok vydržia," upozornil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš s tým, že nové vedenie BVS pripravuje riešenia na obnovu vodárenskej infraštruktúry. BVS aktuálne prevádzkuje približne päťtisíc kilometrov vodovodnej a kanalizačnej siete, čo vzdušnou čiarou predstavuje vzdialenosť z Bratislavy na severný pól. Prevádzkuje aj vodárenské zdroje, vodojemy, čerpacie stanice a čistiarne odpadových vôd.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok