Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.12.2018 17:49 Domov
Kvalita ovzdušia na Slovensku sa zlepšuje,výzvou je aj čistejšia doprava
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2018 17:49 Domov

Kvalita ovzdušia na Slovensku sa zlepšuje,výzvou je aj čistejšia dopravaBRATISLAVA - Kvalita ovzdušia na Slovensku sa zlepšuje, nedarí sa však stabilizovať emisie z dopravy. V dôsledku zhoršenia kvality životného prostredia tiež dochádza k zvýšenej chorobnosti.


Uvádza sa to v Správe o stave životného prostredia SR za rok 2017. Informovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

 

Správa konštatuje, že kvalita ovzdušia sa dlhodobo zlepšuje a emisie základných znečisťujúcich látok klesajú. Napriek tomu sa stále nedarí plniť limitné hodnoty niektorých znečisťujúcich látok určených na ochranu zdravia ľudí.

 

Slovensko navyše podľa správy čoraz viac pociťuje negatívne dôsledky zmeny klímy. Uvádza sa v nej, že v roku 2017 došlo k výraznej premenlivosti počasia, nadpriemernej ročnej teploty či extrémnych lokálnych zrážok. Kapitola 'téma roka' zároveň upozorňuje na zdravotné riziká s tým spojené, ako napríklad zmeny v rozšírení kliešťa či predlžovanie peľovej sezóny.

 

Budova MŽP SR. Zdroj: Wikipedia

 

Správa ďalej dodáva, že emisie skleníkových plynov dlhodobo klesajú, napríklad vďaka systému obchodovania s emisnými kvótami. "Nedarí sa však stabilizovať emisie z cestnej dopravy či zo spaľovania fosílnych palív v domácnostiach," dodalo ministerstvo.

 

Znečistenie ovzdušia je najčastejšou príčinou predčasnej smrti v Európe

 

Hoci skládkovanie odpadu kleslo o 5 percent na 61 percent, celková produkcia odpadov podľa správy medziročne narástla až o necelých 34 percent. Ministerstvo tiež dodáva, že podľa správy je dlhodobo na vysokej úrovni kvalita pitnej vody. "V minulom roku 99,74 percenta analýz pitnej vody vyhovovalo hygienickým limitom," uzatvára ministerstvo.

 

Už tretíkrát je súčasťou Správy o stave životného prostredia aj kapitola 'téma roka', ktorá hlbšie rozoberá aktuálnu tému. MŽP informuje, že táto kapitola vznikla v úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok