Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Divadlo
Divadlo
24.05.2021 14:05 Domov
Kultúrny sektor nesúhlasí s absenciou kultúry v pláne obnovy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2021 14:05 Domov

Kultúrny sektor nesúhlasí s absenciou kultúry v pláne obnovyBRATISLAVA - Takmer 650 zástupcov slovenského kultúrneho sektora a kultúrnych inštitúcií zaslalo otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen a ďalším predstaviteľom európskych inštitúcií.


V otvorenom liste žiadajú, aby pri schvaľovaní Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky venovali pozornosť chýbajúcim investíciám do kultúry a kreatívneho priemyslu a viedli dialóg s vládou Slovenska o zaradení kultúry do predložených reforiem.

 

 

Signatárka výzvy Zora Jaurová informovala, že vládny návrh plánu obnovy úplne ignoruje oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorá patrí v celej Európe k pandémiou najviac postihnutým a zdecimovaným oblastiam.

 

Prečítajte si tiež: Pre Slovensko bude kľúčové podporovať investície do zelenej ekonomiky a digitalizácie

 

Aj podľa údajov Národnej banky Slovenska utrpel tento sektor najväčšie ekonomické škody aj na Slovensku. Signatári zároveň upozorňujú, že počas prípravy slovenského Plánu obnovy a odolnosti nebol kultúrny a kreatívny sektor nijakým spôsobom zahrnutý do jeho tvorby či zapojený do konzultácií.

 

Mohlo by vás zaujímať: Nekonečný príbeh nemocnice Rázsochy. Rezort zdravotníctva stále nevybral zhotoviteľa projektu!


„Otvorený list konštatuje aj to, že zahrnutie kultúry a kreatívneho priemyslu do Plánu obnovy by nielen významne prispelo k digitálnej a zelenej transformácii Slovenska, ale prinieslo aj vysokú hodnotu za peniaze pri obnove ekonomiky a zvyšovaní kvality života," uviedla Jaurová. Dodala, že Európska komisia bude o schvaľovaní slovenského Plánu obnovy a odolnosti rozhodovať v najbližších týždňoch.

Zmyslom plánov obnovy je podľa signatárov obnoviť sektory postihnuté krízou a dať im nové rozvojové impulzy. „Hierarchia priorít, ktoré jednotlivé krajiny vo svojich plánoch predkladajú, hovorí o tom, čo je pre ne dôležité. Slovenský návrh RRF (fond obnovy, pozn. SITA) ignoruje rozsah poškodenia kultúrnych a kreatívnych sektorov spôsobený pandemickými opatreniami, neberie do úvahy jednoznačné ekonomické dáta a nevníma spoločenskú dôležitosť obnovy týchto sektorov a ich kľúčovú úlohu pri obnove krajiny, ekonomiky a spoločnosti," uvádza sa v otvorenom liste. Signatári dodávajú, že obnova Slovenska a Európy nie je možná bez kultúry.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok