Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. feb. 2023Erika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné zábery na návštevníkov, ktorí pri príležitosti Svetového dňa vody mohli pozrieť v Žiline pracoviská Severoslovenských vodární a kanalizácií, závod 06, v článku sú aj ilustračné videá YouTube.
Ilustračné zábery na návštevníkov, ktorí pri príležitosti Svetového dňa vody mohli pozrieť v Žiline pracoviská Severoslovenských vodární a kanalizácií, závod 06, v článku sú aj ilustračné videá YouTube.
17.09.2020 12:14 Environetky
Ktorá vyhláška každý deň ovplyvňuje náš organizmus?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.09.2020 12:14 Environetky

Ktorá vyhláška každý deň ovplyvňuje náš organizmus?Vo verejných vodovodoch je kvalita pitnej vody sledovaná na základe vyhlášky 247/2017 Z. z. v znení neskorších predpisov.


Situácia v tzv. slovenskom Ríme, kde mali predchádzajúci rok 38706 odberných miest, je nasledovná. „Kvalita pitnej vody dodávaná do prevádzkovaných verejných vodovodov je v súlade s predmetnou vyhláškou, pričom v niektorých vodovodoch ide o tvrdú vodu,“ povedala Silvia Antalová zo spoločnosti TAVOS, ktorá vodu v najväčšom množstve odoberá z vodného zdroja v lokalite Dechtice. 

 

Legislatíva

Nazdáva sa, že otázka, či sa prehodnocujú  nastavené normy, alebo či sú tieto normy a limity v nich nastavené stále aktuálne, a to vzhľadom k novým poznatkom, a či sa stále javia ako zdravotne neškodné, je podľa nej otázka na tvorcov legislatívy. Aktuálne je platná táto vyhláška 247/2017 Z. z.

 

 

Všetko plnia

Antalová zdôraznila, že trnavská vodárenská spoločnosť so sídlom v Piešťanoch plní všetko, čo je stanovené. „Naša spoločnosť plní legislatívne požiadavky na početnosť a rozsah sledovania kvality pitnej vody dodávanej do verejného vodovodu.“

 

Trnavské potrubia

Vyjadrila sa aj k potrubiu, cez ktoré je voda k jednotlivým odberateľom dodávaná. To sa môže poškodiť, alebo podliehať korózii. „Početnosť a rozsah kontroly je daný legislatívou, ktorú naša spoločnosť plní,“ doplnila Silvia Antalová. Najvyššie množstvo dusičnanov a chloridov prítomných vo vode majú v lokalite Madunice, kde je aj najvyššia tvrdosť vody. 

 

 

Žilina a okolie

Severoslovenská vodárenská spoločnosť (SEVAK) zabezpečuje pitnú vodu v regióne okresov Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto a Čadca. „Voda  dodávaná prostredníctvom verejného vodovodu je rôznej kvality, v závislosti od zdroja vody,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Dagmar Rošková s tým, že podrobný prehľad sa nachádza na webovom sídle SEVAK-u. Najtvrdšia voda je v Bytči, Hvozdnici a Hlbokom nad Váhom.

 

Splnené parametre

Rošková zdôraznila, že „voda dodávaná verejným vodovodom v pôsobnosti našej spoločnosti spĺňa legislatívou stanovené parametre“. Podobne je to s kvalitou potrubia, ktorým je zákazníkom dodávaná. „Vodovodná sieť je rozdelená do okrskov. Dodávka (množstvo, tlak vody) do okrskov je meraná a údaje vyhodnocované. Na základe týchto údajov je realizovaná obnova potrubí,“ vysvetlila.

 

 

Pomáhajú aj opravy

Dodala, že skutočnosti, v akom stave je potrubie, je monitorované aj počas opráv. „Kvalita vody  v rôznych miestach verejného vodovodu je sledovaná a vyhodnocovaná v súlade s plánom kontroly kvality pitnej vody, ktorý je spracovaný v súlade s platnou legislatívou,“ uzavrela Dagmar Rošková.

 

Pokračovanie nabudúce.

 reklama


reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Pavol Ďurčo/YouTube/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok