Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
06.10.2021 11:23 Domov
AKTUALIZÁCIA: Polícia poskytne väčšiu ochranu zdravotníkom pred antivaxermi
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2021 11:23 Domov

AKTUALIZÁCIA: Polícia poskytne väčšiu ochranu zdravotníkom pred antivaxermiBRATISLAVA - Ústredný krízový štáb dnes riešil antivaxerské kampane, útoky na mobilné očkovacie tímy a vyhrážky epidemiológom. Polícia začne aktívnejšie poskytovať súčinnosť nemocniciam a mobilným očkovacím tímom. Štefan Hamran má podľa ministra určiť, koľko síl a prostriedkov možno na zvýšenú ochranu zdravotníkov použiť. Situáciu má polícia mapovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva.


Aktualizácia 6.10. 14:30

"Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia," povedal Mikulec.

 

 

Krízový štáb sa konsenzuálne dohodol na konkrétnych opatreniach. Časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe, o ďalších budú hovoriť na nasledujúcom zasadnutí ÚKŠ, priblížil minister vnútra. Podotkol, že témou ÚKŠ bola aj cielená a efektívna komunikačná stratégia zainteresovaných rezortov v tejto oblasti. "Aby sme informovali, k akým útokom dochádza, čo z nich vyplýva, aké sú sankcie, akým spôsobom budú riešené. Samozrejme, takéto prípady už sú riešené aj momentálne," dodal Mikulec.

 

 

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran má podľa ministra určiť, koľko síl a prostriedkov možno na zvýšenú ochranu zdravotníkov použiť, polícia rovnako požiada o súčinnosť ďalšie bezpečnostné zložky, ako sú Ozbrojené sily (OS) SR, Zbor väzenskej a justičnej stráže a tiež Finančnú správu SR.

 

Situáciu má polícia mapovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský ocenil reakciu ministerstva vnútra na požiadavku zdravotníctva, aby rezorty konzistentným a jasným stanoviskom vyjadrili podporu zdravotníkom, ktorí niekoľko mesiacov bojujú s pandémiou. "Prácu našich zdravotníkov si vážime a ministerstvo zdravotníctva veľmi jasne komunikuje, že svojich zdravotníkov budeme chrániť a urobíme všetky kroky pre to, aby svoju prácu mohli vykonávať v pokoji a prispeli sme týmto ako k ochrane verejného zdravia, tak aj k našich zdravotníckych pracovníkov," uviedol.

 

 

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, ktorý sa na rokovaní ÚKŠ zúčastnil, mal tiež skúsenosti s útokmi odporcov očkovania. "Keďže tieto skúsenosti máme, napríklad z Haiti, kde na nás strieľali, vedeli sme sa s tým vysporiadať, no bolo nefér, že tie útoky smerovali aj voči členom rodiny," skonštatoval KrčméryMyslí si, že s pribúdajúcim počtom obetí v aktuálnej vlne pandémie bude klesať aj počet a intenzita útokov na zdravotníkov.

 

 

Ochranu podľa Mikulca bude polícia smerovať nielen na samotných zdravotníkov, hygienikov, ale aj ich blízkych. "Aj dnes na zasadnutí ÚKŠ sme komunikovali, že ktokoľvek, kto sa bude cítiť vyhrážkami ohrozený, nech s tým oboznámi políciu." 

 

Rezort spravodlivosti sa má tiež zaoberať novelou Trestného poriadku. Mikulec na margo toho uviedol, že by sa malo zjednodušiť priestupkové konanie, v rámci ktorého sa rieši mnoho prípadov šírenia hoaxov. Naznačil aj snahu legislatívnymi nástrojmi sprísniť postup voči tým, ktorí prostredníctvom sociálnych sietí šíria hoaxy, zvyšujúce animozity a nevraživosť voči zdravotníkom i tým, ktorí zabezpečujú protipandemické opatrenia.

 

Aktualizácia 6.10. 13:20

Polícia začne aktívnejšie poskytovať súčinnosť nemocniciam a mobilným očkovacím tímom, aby zabezpečila vyššiu ochranu pred verbálnymi a fyzickými vyhrážkami zo strany odporcov očkovania. Po stredajšom rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

 

Pôvodná správa

Ústredný krízový štáb sa zaoberal rôznymi návrhmi, ako situáciu riešiť a ochrániť ich. Pred rokovaním to uviedli minister vnútra Roman Mikulec a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. "Útokov na zdravotnícky personál je príliš veľa a myslím, že by sme k tomu mali zaujať jasnejší postoj."

 

 

Konkrétne návrhy na vyriešenie nepovedal, chce ich komunikovať s ministerstvom vnútra. Na ochranu zdravotníkov boli už v minulosti prijaté opatrenia. Podľa dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana sa tieto opatrenia budú posilňovať. "Máme presný zoznam toho, kde sú mobilné centrá zriadené a budeme zvyšovať hliadky v týchto oblastiach, aby sme vedeli adekvátne zasiahnuť v prípade potreby," podotkol Hamran. Polícia rieši každý prípad útokov na epidemiológov, snaží sa vyvracať aj hoaxy. "Ak je tam nejaká zodpovednosť, napríklad trestnoprávna, tak v tom prípade pokračujú orgány činné v trestnom konaní," tvrdí Hamran.

 

Prečítajte si: Hlas-SD vyzýva ministra Lengvarského, aby poslal ministra Matoviča kade ľahšie

 

Zvýšiť ochranu ľudí, ktorí pomáhajú s očkovaním a starajú sa o protipandemické opatrenia, vníma za nevyhnutné aj zástupca Združenia miest a obcí Slovenska Lukáš Baňacký. Poukazuje pritom na to, že už v predchádzajúcich vlnách pandémie sa stávali podobné prípady. "Ak je niekto v službe, v ktorej sa svojím spôsobom obetuje, prečo by mal byť terčom ľudí, ktorí si takýmto zvráteným spôsobom budujú popularitu? Je preto na štáte a samosprávach, aby spojili svoje sily a kapacity a zabezpečili primeranú ochranu," povedal.

 

 

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus nemá informáciu o tom, že by mal ÚKŠ rokovať o zmene režimu na hraniciach. Verí, že im situácia dovolí ponechať maximálnu mieru slobody najmä pre zaočkovaných ľudí.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok