Kríza v zdravotníctve: Pacienti majú obavy, že pre nedostatok sestier môže dôjsť k ohrozeniu zdravia

NETKY.SK • 14 Január 2016, 14:23 • 2 min
Kríza v zdravotníctve: Pacienti majú obavy, že pre nedostatok sestier môže dôjsť k ohrozeniu zdravia

BRATISLAVA - Sesterská komora a ministerstvo zdravotníctva by mali podľa pacientov spolu ešte rokovať.

slovakia

left justify in out

Obávajú sa, že pre chýbajúce sestry v nemocniciach môže dôjsť k ohrozeniu zdravia pacientov. Tie podali výpovede, pretože sú nespokojné so zákonom, ktorý im od januára upravuje mzdy.

 

"Kríza v zdravotníckych zariadeniach je už citeľná," povedala Katarína Kafková z Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP). Narážala tým na fakt, že niektoré nemocnice budú musieť prejsť pre nedostatok sestier do krízového režimu.

 

"Kompetentní by mali túto situáciu ihneď vyriešiť. Odkladanie liečby, operácií či prevážanie pacientov na dlhé vzdialenosti môže byť nebezpečné," dodala.

 

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ubezpečil, že nedôjde k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti. Tá by mala byť zabezpečená aj po 1. februári, keď výpovede niektorých sestier nadobudnú platnosť. V niektorých nemocniciach môže dôjsť aj k presunu pacientov na iné oddelenia či do najbližších zdravotníckych zariadení. Viaceré už avizovali, že v prípade potreby vedia pomôcť.

 

Sestry celkovo podali výpovede v desiatich nemocniciach - v Košiciach, Trnave, Poprade, Bojniciach, Žiline, Prešove, Martine, Trenčíne, ako aj v Dolnom Kubíne a Trstenej. Pod rezort patrí z vymenovaných nemocníc sedem. Tie v Bojniciach, Dolnom Kubíne a Trstenej nie. V Poprade už sestry všetky výpovede stiahli. V štátnych nemocniciach bolo v stredu (13.1.) vo výpovediach 708 sestier, 555 ich už vzalo späť. Do pracovného pomeru tam nastúpilo 130 nových posíl.

 

Zdravotníci tvrdia, že zákon o platoch zdravotníkov nezohľadňuje ich požiadavky. Minister Čislák ho, naopak, považuje za korektný a solídny.

 

Vo výpovedi je podľa Čisláka 2,3 % všetkých sestier

 

Aktuálne je vo výpovedi 2,3 % sestier zo všetkých, ktoré na Slovensku pracujú. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede v Košiciach minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. "Sme svedkami historicky prvého štrajku zdravotníkov proti zvýšeniu miezd všetkých zdravotníkov,“ konštatoval. Zároveň poznamenal, že prácu sestier si váži, a preto vláda našla 55 miliónov eur na zvýšenie ich miezd, ako aj platov všetkých zdravotníckych pracovníkov na celom Slovensku. "A to hovoríme o 30 tisíc sestrách," dodal Čislák.


"Ja garantujem, že zdravotná starostlivosť nie je ohrozená ani teraz, ani potom, ak nestiahnu výpovede. Nebude obmedzená a bude v plnom rozsahu poskytnutá všetkým občanom,“ povedal Čislák. Zdôraznil, že sestry sa nemusia obávať, že sa im zníži plat. "Už minulého roku som povedal, že ak nejaká sestra bude mať vo februári znížený plat, ja zo svojej funkcie odstupujem," uviedol Čislák.


Šéf rezortu opätovne pripomína, že sestrám sa platy neznížia, naopak, budú sa zvyšovať. Podľa neho je cez médiá verejnosť zavádzaná, o čom svedčí stredajšie vyjadrenie sestry zo Žiliny, ktorá deklarovala, že jej klesne plat o dvesto eur. Čislák takéto tvrdenie považuje za klamstvo. "Pripomínam, že priemerná mzda sestier v tejto nemocnici aj ostatných štátnych nemocniciach je 1 100 eur a žiadnej sestre sa plat nezníži, dokonca v niektorých prípadoch pôjde hore. Práve sestra, ktorá sa v médiách klamlivo vyjadrovala, tak jej plat v žiadnom prípade dole nepôjde - má to garantované vo svojom platovom dekréte. Sestry, ktoré pracujú na pozícii ako daná sestra a majú odrobené toľko ako ona, majú plat 1 200 eur," vysvetlil Čislák.


Predseda výboru pre zdravotníctvo NR SR Richard Raši najprv reagoval na kampaň, ktorú podľa neho v posledných dňoch robia funkcionárky sesterských odborov a komory, ktoré nevykonávajú prácu sestier. "Z môjho pohľadu robia predvolebnú politickú kampaň strane OĽANO. Naozaj si myslím, že tu dochádza k zneužívaniu a zastrašovaniu sestier. Bol by som rád, keby si uvedomila každá zo sestier, ktorá dala výpoveď, že urobila individuálny a nie kolektívny platný právny akt a nedá sa urobiť kolektívne späťvzatie výpovedí. Každá z nich, ak na výpovedi zotrvá, stratí prácu kvôli tomu, že bola politický zneužitá,“ povedal Raši. Zdôraznil, že ide len o niečo vyše dve percentá sestier, čo znamená, že zdravotná starostlivosť bude zabezpečená.


Podľa Rašiho boli sestry do tejto situácie dotlačené nie vlastnou vinou, preto im chcú s ministrom pomôcť. Prvého februára nebudú mať, kde prísť do práce, pretože nemocnice sa zariadiť musia, podotkol. "Ministerstvo zdravotníctva to zariadi tak, že prvého februára bude všetko fungovať. Otázne je, kde sa tie sestry vrátia, z čoho budú žiť ich deti a rodiny,“ povedal Raši. Dodal, že nemocnice prijímajú nové sestry, napríklad v Prešove ich už prijali 75, v Trenčíne 20, v Košiciach 15. "Chcem poprosiť všetky sestry, aby mysleli na seba, mysleli na to, čo bude, keď výpovede nestiahnu,“ povedal Raši.


Výpovede majú podľa ministerstva zdravotníctva v súčasnosti vyslovene lokálny rozmer, nemocnice v Trnave, Trenčíne, Martine a Košiciach situáciu k 1. februáru zvládnu bez akýchkoľvek zmien a obmedzení pre pacientov. Rezort denne monitoruje situáciu a je v kontakte s riaditeľmi jednotlivých nemocníc, ktoré prijímajú nové sestry a mnohé sťahujú výpovede.


Čislák uviedol, že sestrám, od ktorých bude niekto vymáhať pokutu za stiahnutie výpovede, poskytnú právnu pomoc. Sestry totiž museli podpísať, že v prípade stiahnutia výpovede uhradia 3 300 eur.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies