Kriminalita na deťoch podľa prokuratúry štatisticky stúpa

NETKY.SK • 29 Október 2014, 11:57 • 2 min
Kriminalita na deťoch podľa prokuratúry štatisticky stúpa

BRATISLAVA - Kriminalita páchaná na deťoch štatisticky narastá. Tvrdí to Správa o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2013, ktorú dnes parlament zobral na vedomie. Jedným z najčastejších trestných činov je v tejto oblasti prečin zanedbania povinnej výživy.

slovakia

left justify in out

V roku 2013 ukončili trestné stíhanie voči 6 851 osobám, z toho 4 604 obvinili. "Príčinou tohto enormného výskytu je vysoká rozvodovosť ako aj časté rodenie detí do neúplnej rodiny, respektíve neskôr zanikajúceho pomeru druh - družka," konštatuje správa prokuratúry.


Podľa dokumentu prokuratúry každoročne narastá aj počet prečinov ohrozovania mravnej výchovy mládeže. "Jeho páchateľmi sú najčastejšie rodičia maloletých detí. V roku 2013 bolo stíhaných až 2 355 osôb, z tohto bolo 1 712 obžalovaných," uvádza materiál s dôvetkom, že za tri roky ide takmer o dvojnásobný nárast tejto trestnej činnosti. Za zločiny sexuálneho zneužívania stíhali vlani 356 osôb. Za detskú pornografiu bolo stíhaných 51 ľudí, osem ľudí stíhali za opustenie a odloženie dieťaťa. 


Generálny prokurátor Jaromír Čižnár pri nástupe do funkcie v lete minulého roka vyhlásil, že jednou z jeho priorít v čele prokuratúry bude boj v oblasti ochrany maloletých a žien pred násilím a zneužívaním. V minulom roku stíhali pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby 199 osôb, z toho 102 bolo napokon obžalovaných. V roku 2012 stíhali 223 ľudí, z toho 126 obžalovali. "Evidovaná kriminalita týrania v rodinách má síce mierne klesajúcu tendenciu, ale jej brutalita voči deťom má neustále rastúci trend, nie je výnimkou ani spôsobenie smrti dieťaťu," konštatuje správa s tým, že často musia dieťa vyňať z rodiny a umiestniť do náhradnej starostlivosti. "V rámci boja proti tomuto druhu kriminality prokuratúra vydala metodické usmernenia, ktoré upravujú postup pri objasňovaní a dokazovaní domáceho násilia," spomína dokument. 

 

Štátne orgány zlyhávajú v ochrane týraných žien a detí. Čižnár sa nečuduje ženám, že neoznamujú prípady domáceho násilia, pretože majú strach pred násilníkom. Stav v problematike domáceho násilia generálny prokurátor označil za zlý. Málo efektívne podľa jeho slov postupujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, obce i samosprávne kraje. "Ďalším dôvodom je často pomalá neúčinná súdna ochrana v občianskom súdnom konaní, pretože § 75 a § 75a Občianskeho súdneho poriadku sú využívané minimálne. Napokon chýba rýchla a účinná dostatočná represívna trestná spravodlivosť. No a v nekonečnom alebo konečnom dôsledku je to, že túto trestnú činnosť neoznamujú poškodené, predovšetkým týrané ženy, a v tej súvislosti aj deti, údajne zo strachu," konštatoval Čižnár. 

 

Ako príklad spomenul dvojnásobnú vraždu v Liptovskej Lúžnej, kde muž v auguste zastrelil svoju bývalú družku a jej matku, zbraň potom obrátil aj proti sebe. Čižnár upozornil, že páchateľ bol už dvakrát stíhaný za násilie voči družke a vyšiel z výkonu trestu a bol stíhaný za ďalší útok. "Pani sudkyňa nevidí dôvody väzby pre takéhoto človeka. Spravil to dvakrát, vyšiel z výkonu trestu, spravil to tretíkrát, je za to stíhaný. Pani sudkyňa je povinná zo zákona skúmať dôvody väzby v každom štádiu konania. Ona to neurobila napriek tomu, že bola upozorňovaná prokurátorkou, že tu hrozí reálne nebezpečenstvo. Samozrejme, že to nestačilo. Výsledok - dvaja mŕtvi," konštatoval generálny prokurátor. "Ja sa potom pýtam, aké máme my morálne právo hovoriť, že tie ženy sa boja niečo ohlasovať, keď toto niekto vidí, čo sa stalo, keď toto niekto vidí, aký systém ochrany je nastavený pre nich, tak ja sa nečudujem, že tam je ten strach, že to neoznámia, pretože potom volia menšie zlo v úvodzovkách a nechajú sa otĺkať, nechajú sa biť, pretože ak na konci vidia to, čo sa stalo v Ružomberku, tak potom neviem, kde je chyba, ale chyba je asi v nás," dodal. Neoznamovanie prípadov domáceho násilia tak podľa Čižnára ide aj na tričko orgánov činných v trestnom konaní. "Ja nemôžem vyčítať tým ženám, že neoznámia týrania, či už svoje, alebo týranie detí, pokiaľ páchatelia behajú po slobode, pokiaľ bývajú v tom istom byte ako bývajú tí poškodení, a potom sa nám stáva, že aj keď to tá žena oznámi, tak za pol roka zmení totálne výpoveď," uzavrel generálny prokurátor. Štát podľa Čižnára musí zlepšiť svoju činnosť aj v oblasti ochrany maloletých.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies