Kresťania oslávia v nedeľu sviatok Zoslania Ducha Svätého-známy ako Turíce, v Šaštíne bude Svätodušná púť

NETKY.SK • 2 Jún 2017, 09:09 • 2 min
Kresťania oslávia v nedeľu sviatok Zoslania Ducha Svätého-známy ako Turíce, v Šaštíne bude Svätodušná púť

BRATISLAVA - Katolícka cirkev na Slovensku i vo svete oslávi v nedeľu 4. júna sviatok Zoslania Ducha Svätého, ktorý je známy aj pod názvom Turíce.

slovakia

left justify in out

Svätodušná nedeľa sa slávi 50 dní po Veľkej noci aj v iných kresťanských cirkvách, najmä v Gréckokatolíckej a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.

 

Svätodušné sviatky (4. a 5. júna) sú po Vianociach a Veľkej noci tretie najvýznamnejšie kresťanské sviatky.

 

Veriaci si na Svätodušnú nedeľu pripomínajú udalosť, keď Ježišovi učeníci zhromaždení v Jeruzaleme boli naplnení Duchom Svätým a začali hovoriť rôznymi jazykmi. "Keď prišiel deň Turíc, boli všetci vedno na tom istom mieste. Tu sa náhle strhol hukot z neba, ako keď sa ženie prudký vietor, a naplnil celý dom, v ktorom boli. I zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, ktoré sa rozdelili a na každom z apoštolov spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi, ako im Duch dával hovoriť," uvádza sa v knihe Skutky apoštolov.

 

V deň Turíc bol Duch Svätý zjavený ako tretia Božská osoba Svätej Trojice a zároveň v tento deň bola cirkev zjavená svetu.

 

Známych je sedem darov Ducha Svätého, a to - Dar múdrosti, Dar rozumu, Dar rady, Dar sily, Dar poznania, Dar nábožnosti a Dar bázne Božej. K symbolom Ducha Svätého patrí najmä voda, ktorá naznačuje jeho pôsobenie pri krste a oheň symbolizujúci jeho pretrvávajúcu silu a tiež oblak a svetlo. Až neskôr sa symbolom Ducha Svätého stala holubica.

 

V Katolíckej cirkvi sa pri príležitosti sviatku Zoslania Ducha Svätého konajú tradičné svätodušné púte. Na Slovensku je známa najmä svätodušná púť v Šaštíne, v národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie.

 

V Šaštíne bude cez víkend Svätodušná púť

 

Cez víkend sa uskutoční v národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne tradičná Svätodušná púť. Program sa začína v sobotu o 20:15 Vigíliou Turíc. V noci budú rôzne pobožnosti. V deň Turíc na slávnosť Zoslania Ducha Svätého, čiže v nedeľu, vyvrcholí päť o 10:30 slávnostnou svätou omšou, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. V pondelok bude púť seniorov a chorých. Hlavnú pútnickú svätú omšu o 10:30 bude celebrovať biskup František Rábek.

Šaštín je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes.

 

Sochu Sedembolestnej Panny Márie počas tureckých vojen preniesli do blízkeho zámku a schovali. Tu bola do začiatku 18. storočia, v roku 1710 ju znova uložili do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí.

 

Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu, ktorá preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1764.

 

Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies