Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. feb. 2023Veronika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Filipa Rybaniča uznal Krajský súd Bratislava za vinného
Filipa Rybaniča uznal Krajský súd Bratislava za vinného
09.09.2020 11:35 Domov
Krajský súd vyniesol rozsudok v prípade Filipa Rybaniča, opätovne ho uznal vinným
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2020 11:35 Domov

Krajský súd vyniesol rozsudok v prípade Filipa Rybaniča, opätovne ho uznal vinnýmBRATISLAVA - Krajský súd v Bratislave uznal Filipa Rybaniča za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.


Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave potvrdil, že Filip Rybanič, bývalý zamestnanec banky a poslanecký asistent Jozefa Rajtára je vinný. Súd mu uložil trojročný podmienečný trest s odkladom na jeden rok.

 

Súd vymeral Rybaničovi 3-ročný trest

Rozsudok padol v stredu na verejnom zasadnutí senátu KS, ktorý sa prípadom Rybaniča musel opätovne zaoberal na príkaz Najvyššieho súdu (NS) SR.

 

 

Krajský súd síce zrušil pôvodný rozsudok Okresného súdu Bratislava V z konca septembra 2018, úplnému trestu sa však nevyhol. Rybanič dostal aj trojročný zákaz vykonávať zamestnanie, ktorého obsahom je bankové tajomstvo.

 

KS dnes potvrdil svoj verdikt z júna 2019 a zrušil rozsudok Okresného súdu len v oblasti výroku o treste.

 

Cíti sa nevinný

Rybanič uviedol, že sa aj naďalej cíti nevinný a preto sa opätovne obráti na Najvyšší súd a podá mimoriadne dovolanie. Okrem Rybaničovho právneho zástupcu Mareka Para ho na verejné zasadnutie prišiel podporiť bývalý poslanec Rajtár.

 

Krajský súd v Bratislave musel vytýčiť nový termín zasadnutia na základe rozhodnutia Najvyššie súdu, ktorý 21. januára tohto roku zrušil rozsudok KS z konca júna 2019. NS SR zároveň prikázal KS, aby vec opakovane prerokoval. 

 

Mohlo by vás zaujímať: Polícia lustrovala takmer 200 novinárov a ich rodiny

 

Najvyšší súd totiž skonštatoval, že dovolanie Rybaniča, ktorý namietal úpravu skutku Krajským súdom je opodstatnené. Dôvodom bolo, že KS porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše v dôsledku takéhoto postupu súdu došlo aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku.

 

Podal dovolanie

Rybanič podal dovolanie na OS Bratislava V koncom minulého leta prostredníctvom obhajcu Paru. Následne ho OS poslal na Krajskú prokuratúru (KP) v Nitre, ktorá Rybaničov prípad dozorovala.

 

Potom bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil na NS SR.

 

Súviaci článok: Vorobjova obvinili pre neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi

 

Senát KS koncom júna 2019 úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

 

Kaliňákovi sa musel ospravedlniť

Okresný súd Bratislava mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho KS sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

 

 

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).

 

Podľa utorkového vyjadrenia Rybaniča analýzu zatiaľ nevypracoval a myslí si, že ju ani nebude musieť vypracovať.

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Pavol ZacharNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok