Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. feb. 2023Erika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, jeho rakúsky kolega Alexander Sachallenberg, šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, český minister zahraničia Tomáš Petříček a šéf diplomacie Slovinska Anže Logar (14.7.2020).
Zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, jeho rakúsky kolega Alexander Sachallenberg, šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, český minister zahraničia Tomáš Petříček a šéf diplomacie Slovinska Anže Logar (14.7.2020).
16.09.2020 11:37 Zahraničie
Krajiny strednej Európy riešia boj proti COVID-19 na pravidelných stretnutiach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2020 11:37 Zahraničie

Krajiny strednej Európy riešia boj proti COVID-19 na pravidelných stretnutiachĽUBĽANA/BRATISLAVA - Ministri zahraničných vecí Slovinska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska sa na stretnutí v rámci skupiny Central 5 (C5) v utorok v Slovinsku zhodli na tom, že členovia tejto neformálnej iniciatívy budú pravidelne koordinovať svoje opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu.


Opatrenia 

Koordinačné stretnutia sa budú konať každé dva týždne prostredníctvom videokonferencie, uviedol šéf slovinskej diplomacie Anže Logar. Ministri sa podľa jeho slov tiež dohodli, že Európska komisia by mala vytvoriť spoločný mechanizmus pre opatrenia a štandardy v prípade rastúceho počtu nakazených.

 

 

Logar uviedol, že opätovné uzavretie všetkých hraníc nie je nateraz možnosťou. Zdôraznil však, že jednotlivé "krajiny si musia urobiť svoje domáce úlohy", pričom musí byť vytvorený "predvídateľný systém" opatrení.

 

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg uviedol, že stredoeurópske krajiny majú spoločný cieľ nedostať sa do situácie podobnej tej z marca a apríla, keď boli hranice po celej Európe prevažne uzavreté.

 

"Musíme ukázať, že sme sa v posledných mesiacoch niečo naučili," vyhlásil Schallenberg. Spolupráca stredoeurópskych krajín je podľa neho veľmi dôležitá v čase očakávanej druhej vlny šírenia COVID-19. "Sme úzko prepojenou ekonomickou oblasťou," konštatoval s tým, že ekonomika musí naďalej fungovať.

 

 

Český minister Tomáš Petříček poukázal na význam informovania iných krajín o chystaných opatreniach v predstihu, a to aj z dôvodu pracovných migrantov a obchodu. Ministri hovorili aj o situácii v Bielorusku a Petříček v tejto súvislosti povedal, že podporili koordinovanú reakciu EÚ na krízu v tejto krajine.

 

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok doplnil, že zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci budúci pondelok v Bruseli musí vyslať bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi jasný signál, aby zastavil násilie a začal dialóg s opozíciou.

 

 

"Sme šokovaní vývojom v Bielorusku," povedal Korčok a označil za neprijateľné, že ľudia sú bití a že sú trestaní tí, ktorí zmýšľajú inak. Očakáva tiež, že voči Bielorusku budú zavedené sankcie.

 

Dohoda plánovaného rozpočtu 

Slovinské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že rokovania sa týkali aj ekonomických otázok so zameraním na možnosti integrácie regionálnej infraštruktúry a konektivitu. V otázkach EÚ ministri privítali konsenzus pri viacročnom rozpočte Únie a fonde obnovy, ktoré umožnia ekonomikám členských štátov reagovať na pandémiu a iné výzvy, ako sú digitalizácia a klimatická zmena.

 

 

Maďari neboli prítomní 

Bolo to tretie stretnutie iniciatívy C5, ku ktorej patrí aj Maďarsko. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa na rozhovoroch nezúčastnil, keďže je na návšteve USA.

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/DUNA/MTI/AP/Jaroslav Novák, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok