Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
11.05.2022 12:33 Environetky
Kotly na tuhé palivo a tepelné čerpadlá sú stále na vzostupe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2022 12:33 Environetky

Kotly na tuhé palivo a tepelné čerpadlá sú stále na vzostupeBRATISLAVA - Je jedno, či máte záujem o vykurovanie tepelným čerpadlom, alebo o kotol na pelety či drevo. V každom prípade musíte počkať. Plné ruky práce hlásia inštalační technici aj výrobcovia. Čo stojí za nečakanou obľubou a oplatí sa investovať do kotla na tuhé palivo?


Vývoj cien energií a nestála situácia na trhu so zemným plynom zaskočila asi všetkých. Výsledkom je, že vykurovanie sa pravdepodobne ročne predraží o stovky eur. To núti Slovákov poohliadnuť sa po lacnejších spôsoboch vykurovania, ktoré nevyužívajú plyn alebo nespotrebujú toľko silovej elektriny. Často padne voľba na tepelné čerpadlo alebo kotol na drevo. Aj keď sú to zásadne odlišné riešenia, dokážu vyriešiť problém drahého tepla.

 

Novostavby po novom

 

Záujem o čerpadlá podporuje stavebníctvo a aj legislatívne úpravy. Podľa nových podmienok je nutné znižovať energetickú náročnosť a čerpadlo sa hodí práve do nízkoenergetických budov. Investícia doň je však obrovská, takže sa zákazníci zaujímajú o návratnosť financií. Treba k tomu pripočítať aj náklady na inštaláciu. Vynaložené peniaze by sa mali vrátiť do desiatich rokov. Dôležitá je však aj údržba a pravidelný servis vnútornej aj vonkajšej jednotky.

 

 

Renesancia kúrenia drevom

 

Oveľa jednoduchšou technológiou disponujú manuálne kotly na drevo, ktoré dokážu zaistiť teplo pre celý dom a ohrievať aj vodu. „Moderné kotly využívajú na svoje riadenie elektronickú jednotku, ktorá dokáže ovládať celý vykurovací systém. Preto aj kotol na drevo potrebuje na prevádzku elektrinu,” hovorí Roman Boczek z firmy OPOP, ktorá sa venuje výrobe kotlov viac ako 60 rokov. Odťahový ventilátor automaticky reguluje výkon kotla a proces spaľovania. Vďaka displeju sa kotol od OPOP jednoducho ovláda. Ak majiteľ využije aplikáciu a pripojenie na internet, môže kontrolovať chod kotla na diaľku.

 

Pri výbere kotla je dôležité správne stanoviť jeho výkon, ktorý by mala určiť montážna firma. Treba vziať do úvahy nielen veľkosť, ale aj vek stavby, stav izolácie a zateplenie. Druhý podstatný parameter je účinnosť, ktorá ukazuje, koľko energie paliva sa použije na vykurovanie. Čím je účinnosť kotla vyššia, tým menej paliva spotrebuje a aj tak dom vykúri na požadovanú teplotu. Ak si dokonca zadovážite kotol na drevo so zásobníkom, ktorý má väčšiu kapacitu paliva, bude pre vás jeho obsluha pohodlnejšia. Predĺži sa totiž čas, kedy treba priložiť palivo do kotla.

 

Na výmenu prispeje dotácia

 

Za záujmom o čerpadlá a kotly na drevo a pelety stoja aj dotačné programy. Od roku 2019 sa môžu slovenské domácnosti uchádzať o finančnú podporu v rámci projektu Zelená domácnostiam. Týka sa inštalácie kotlov na biomasu, ktoré pokryjú potrebu tepla a teplej vody v rodinných a bytových domoch. Dotácia sa týka kotlov na spaľovanie peliet, brikiet, štiepok a kotlov na splyňovanie kusového dreva. Nevyhnutnou podmienkou je však náhrada kotla na spaľovanie uhlia. Takáto finančná podpora sa teda dá využiť napríklad na kotly na drevo s akumulačnou nádržou, ktorá podporuje ekonomickú prevádzku.

 

 

Rekordné čísla zbrzdil COVID-19

 

Výrobcovia tepelných čerpadiel hlásia až dvojnásobný nárast objednávok oproti minulému roku a počkať musia aj záujemcovia o kotol na drevo či pelety. „Dopyt vzrástol medziročne o 80 % a tiež nás zdržujú dodacie lehoty elektronických komponentov,“ hovorí Roman Boczek o situácii v OPOP. Covidový nedostatok materiálu je problém mnohých výrobných odvetví. Situácia by sa však mala zlepšovať, veria výrobcovia.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Daniel Procházka

Foto:  Daniel Procházka, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok