Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6263064
Úmrtí svetovo
373858
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Marian Kotleba
Marian Kotleba
14.06.2016 11:14 Domov
Kotlebova ĽS NS vyzýva strany, aby sa vzdali príspevkov od štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2016 11:14 Domov

Kotlebova ĽS NS vyzýva strany, aby sa vzdali príspevkov od štátuBRATISLAVA – Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) vyzýva všetky politické strany, ktoré majú nárok na príspevky zo štátneho rozpočtu, aby sa týchto peňazí vzdali a vrátili ich štátu. Predseda ĽS NS Marian Kotleba dnes predstavil deklaráciu politických strán o vzdaní sa štátneho príspevku, predsedu parlamentu Andreja Danka ĽS NS požiadala, aby zvolal stretnutie lídrov všetkých politických strán, ktorým vznikol nárok na štátny príspevok.


„Predmetom stretnutia predsedov strán má byť prijatie deklarácie politických strán o vzdaní sa príspevku zo štátneho rozpočtu,“ povedal Kotleba.

 

Líder ĽS NS upozornil, že za štyri roky politické strany od štátu dostanú na svoju činnosť takmer 60 miliónov eur. Kotlebova strana, ktorá je spájaná s extrémizmom, zatiaľ zo štátneho príspevku neminula ani euro, avšak pokiaľ sa štátnych peňazí nevzdajú iné strany, príspevku sa nevzdá ani ĽS NS. Kotleba rovnako vysvetlil, že zákon dnes neumožňuje, aby strana štátny príspevok venovala na charitu alebo vrátila štátu, aby sa tak mohlo stať, treba zmeniť zákon.

 

Kotlebovci v novele zákona o politických stranách a politických hnutiach, ktorú predložili do parlamentu, navrhujú zrušiť financovanie politických strán z verejných zdrojov. Návrhom chcú znížiť zaťaženie štátneho rozpočtu a zosúladiť financovanie politických strán so znením ústavy. „Pri zohľadnení stavu verejných financií, zdravotníctva, školstva a mnohých ďalších rezortov je nemorálne, aby sa zo štátneho rozpočtu naďalej zákonom dotovala práve činnosť politických strán. Za predchádzajúce volebné obdobie 2012 - 2016 bolo politickým stranám zo štátneho rozpočtu vyplatených vyše 45 miliónov eur. Za výsledky vo voľbách v marci 2016 im vznikol nárok na príspevky vo výške ďalších takmer 60 miliónov eur. A to všetko v situácii, keď výška celkového dlhu Slovenskej republiky prekročila úroveň 41 miliárd eur,“ argumentuje ĽS NS.

 

Financovanie politických strán zo štátneho rozpočtu je podľa ĽS NS v rozpore s ústavou, v ktorej sa uvádza, že „politické strany a politické hnutia, ako aj spolky, spoločnosti alebo iné združenia sú oddelené od štátu“. Žiadne politické zoskupenie nemôže byť podľa ĽS NS považované za oddelené od štátu, pokiaľ je z neho priamo financované. Činnosť politických strán a hnutí by mala byť financovaná výlučne z dobrovoľných príspevkov členov a sympatizantov, ktorí súhlasia s hodnotovou a programovou orientáciou daného politického zoskupenia, myslia si poslanci ĽS NS.

 

Ľudová strana Naše Slovensko za aktuálne štvorročné volebné obdobie od štátu zinkasuje viac ako päť miliónov eur.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok