Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda BBSK Marian Kotleba
Predseda BBSK Marian Kotleba
07.08.2014 13:44 Domov
Kotleba: Zníženie nájmu za nemocnicu je neprípustné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.08.2014 13:44 Domov

Kotleba: Zníženie nájmu za nemocnicu je neprípustnéBANSKÁ BYSTRICA - Zníženie nájomného za zvolenskú nemocnicu zo súčasných 500-tisíc eur ročne na 51-tisíc, ktoré na základe požiadavky firmy Nemocnica Zvolen ako nájomcu predložila na schválenie Zastupiteľstvu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) skupina jeho poslancov, je podľa predsedu BBSK Mariana Kotlebu neprípustné.


Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, takáto zmena by znamenala, že obyvatelia BBSK by do ukončenia nájomnej zmluvy v roku 2035 prišli o 11 miliónov eur. Využije preto všetky svoje práva, aby zníženiu nájmu zabránil. Ak to zastupiteľstvo schváli, príslušné uznesenie nepodpíše, a ak poslanci jeho veto prelomia, obráti sa na prokuratúru.

 

„Nemocnica vo Zvolene je súkromnou firmou. Nevidím dôvod, aby sme menili podmienky pre súkromnú firmu len preto, že nevie vyjsť s podmienkami, s ktorými sa prihlásila do súťaže o nájom. To by sme mohli všetkým súkromným firmám znižovať nájmy,“ uviedol Kotleba. Zdôraznil, že BBSK nemá vo svojich kompetenciách povinnosť znižovať vstupné náklady pre súkromné firmy. „Našou povinnosťou je čo najhospodárnejšie pracovať s verejnými financiami a v zmysle zásad hospodárenia sa starať o zverený majetok tak, aby z neho mali čo najväčší osoh obyvatelia kraja,“ povedal Kotleba. V súvislosti s tým, že firma Nemocnica Zvolen je dcérou firmy Agel SK, vidí návrh na zníženie nájmu ako politickú záležitosť. „Je možné jednoducho vyhľadať obchodné prepojenia medzi firmou Agel a špičkou politickej strany Smer-SD,“ podotkol Kotleba. Na doplňujúcu otázku spresnil, že špičkou Smeru-SD myslí predsedu parlamentu Pavla Pašku a jedného z predsedov samosprávneho kraja zo strany Smer-SD. 

 

Zvolenskú nemocnicu s poliklinikou si firma Nemocnica Zvolen prenajala od BBSK od začiatku júla 2010 na 25 rokov s opciou na ďalších 15 rokov. Od decembra 2010 si Nemocnica Zvolen na 25 rokov prenajala od mesta Krupina za päťtisíc eur ročne aj krupinskú nemocnicu, ktorá sa tak stala pobočkou zvolenskej. Aktuálne Nemocnica Zvolen požaduje od kraja zníženie nájmu o 89 percent na 51-tisíc eur ročne, pričom poukazuje na to, že rovnaké nájomné platí kraju aj nájomca hronskožiarskej a rimavskosobotskej nemocnice. „Chceme rovnoprávne podmienky ako ostatné nemocnice. Nežiadame o nič viac, nežiadame o žiadne dotácie. Nie sme za súčasnej situácie schopní platiť 500-tisíc eur ročné nájomné a ani to nepovažujeme za správne,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Nemocnice Zvolen Jozef Botka. Ak by sa nepodarilo uzavrieť novú zmluvu s nižším nájomným, znamenalo by to podľa neho zastavenie všetkých pripravených investícií do modernizácie nemocnice a iba udržiavanie jej základnej prevádzky. Na tlačovej konferencii ho podporili aj primátori Zvolena, Detvy a Krupiny Miroslav Kusein, Ján Šufliarský a Radoslav Vazan, ktorí sú zároveň poslancami BBSK a predkladateľmi návrhu na zníženie nájomného. Podľa Kuseina občanov nezaujíma, či bude Agel platiť BBSK 500-tisíc alebo 51-tisíc eur, ale či dostanú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, pričom zastavenie investícií do modernizácie nemocnice bude znamenať zníženie kvality zdravotnej starostlivosti. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok